Na tieto lieky si dávajte pozor pri histamínovej intolerancii

Čo je to histamínová intolerancia (HIT), a na ktoré potraviny by ste si mali dávať pozor sme rozobrali v predchádzajúcom článku. Potraviny nie sú jediným faktorom, ktorý dokáže v našom tele zvýšiť hladinu histamínu. Ovplyvňujú ju aj stres, zápaly ale príčinou zvýšenia môže byť aj liek, ktorý užijete pri nevinnej bolesti alebo nevoľnosti. Hlavne, ak je pre vás diagnóza HIT nová a doteraz Vás pri užívaní voľnopredajných liekov nenapadlo, že niečo nie je v poriadku.

Príklad z praxe

Poďme si to ukázať na prípade z praxe. Lekári sa stretávajú s prípadmi, kedy pacient na bežne predpisované lieky, ako napr. Ibuprofen, reaguje neobvykle. Napríklad nadmernou únavou, ktorá ho obmedzuje v bežnom živote. Predstavte si, že ste v práci, potrebujete zabrať na 110 % ale bolí Vás hlava. Namiesto úľavy po užití lieku sa však dostaví silná únava. Príčinou môže byť histamínová intolerancia. Ibuprofen totiž patrí medzi liečivá, ktoré podporujú uvoľňovanie histamínu a spôsobujú únavu.

Prinášame Vám základný zoznam látok a liečiv, pri ktorých treba zvýšiť opatrnosť. Ide o bežné voľnopredajné lieky na bolesť, kašeľ ale aj lieky používané na liečbu srdcovo-cievnych ochorení, či v zubnom lekárstve.

Analgetiká

Inhibítor DAO

metamizol

Uvoľňujú histamín

Aspirín, kodeín, metamizol,..

Zvyšujú IGE sprostredkované uvoľnenie histamínu

Ibuprofen, diklofenak, kys. Acetyl salicilová, indometacin

Antibiotiká

Inhibítor DAO

Doxycyklín, cefuroxin, kys. Klavulanátová, neomýcin,

Uvoľňujú histamín

Chlorchinin, pentamidin, rifampicin,

Blokujú účinok vit. B6

Isoniatid, C-cykloserín

Mukolytiká

Inhibítor DAO

Ambroxol, N-acetylcystein

Antihistaminiká

Inhibítor DAO

Prometazín, cimetitidin

Antihypertenzíva

Uvoľňujú histamín, blokujú enzým DAO

Verapamil, nitroglycerín

Kontrastné látky

Uvoľňujú histamín

Hlavne s obsahom jódu

Antidepresíva, psychofarmaká

Inhibítor DAO

Diazepan, haloperidol, amitriptilín atď.

Lokálne anestetiká

Uvoľňujú histamín

Mesocain, suprakain, lidokain atď.

Ubezpečte sa o informovanosti u lekára aj lekárnika

Môžete vidieť, že množstvo bežných liekov môže mať nežiadúci vplyv na uvoľňovanie histamínu. Preto sa vždy uistite, že Váš ošetrujúci lekár vie o tom, že trpíte histamínovou intoleranciou. Rovnako sa informujte o bezpečnosti užívania Vášho lieku alebo vyživového doplnku v lekárni. Pri histamínovaj intolerancii musíme dávať pozor na konzumovanú stravu. Čo môžem alebo nemožem jesť pri histamínovaj intolerancii sa dočítate v našom ďalšom článku o HIT.

Nebezpečné éčka

Ide najmä o farbivá, ochucovadlá a konzervanty, ktoré môžu byť súčasťou potravín, liekov či výživových doplnkov. Upozorňujeme, že nie každé „éčko“ je nepriateľ, napríklad E300 je vitamín C o ktorom vieme, že je pre organizmus veľmi prospešný.

Nežiadúce sú chemické látky: E100-102, E104, E123, E127, E200-209, E210-219, E220-229, E240-259, E320, E321

Čo v prípade, že pociťujete príznaky histamínovej intolerancie a máte podozrenie, že vo vašom tele už došlo k zvýšenej hladine histamínu? Ako rýchlo a bezpečne zatočiť so zvýšenou hladinou histamínu? Odpoveď je veľmi jednoduchá, ale málokto o nej vie. Užívajte Vitamín C, D a Zinok. Probiotiká su neodmysliteľnou súčasťou v boji so zvýšenou hladinou vitamínu. Tento ľahko dostupný, zdravý kokteil Vám pomôže opäť sa cítiť zdravo. Pozor nie je všetky probiotiká sú pri histamínovej intolerancii vhodné. Taktiež je potrebná vyššia dávka vitamínov. Viac o týchto pomocníkoch píšeme v článku 4. veci, ktoré by ste mali vedieť o histamínovej intolerancii.

Autor

Mgr. Mária Š.

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, kedže sa vo svojej praxi stretávam s čoras väčším počtom osôb, ktorých tápia podobné ťažkosti.

Súvisiace produkty