Ako účinne odstrániť bradavice a kurie oká?

Kurie oká a bradavice sú malým kožným poškodením, ktorý často spôsobuje nepríjemné problémy. Aj keď sú pomerne bežné, nie všetci vedia, ako sa ich rýchlo a účinne zbaviť. Objavujú sa na koži, slizniciach čí pohlavných orgánoch. Ak vás zaujíma, ako sa bradavice a kurie oká prenášajú, a ako ich odstrániť, čítajte ďalej.

Bradavice predstavujú malé, zrnité benígne výrastky na koži alebo na slizniciach. Tieto kožné útvary sú infekčného pôvodu a spôsobuje ho HPV – ľudský papilomavírus. Bradavice sú neškodné výrastky, ktoré sa vyskytujú prevažne na rukách a chodidlách, ako aj na krku alebo na tvári. V poslednej dobe pribúda prípadov, kedy sa bradavice objavujú na genitáliách a v okolí konečníka.

Je bradavica nákazlivá?

Áno. Bradavice sa prenášajú priamym kontaktom s infikovanou kožou alebo sliznicou. Môžu sa preniesť na človeka aj nepriamym kontaktom prostredníctvom infikovaného predmetu (vlhký uterák či bazén) a rýchlejšie sa šíria cez poškodenú kožu.

Existujú aj genitálne bradavice, ktoré sa šíria pohlavným stykom. Inkubačná doba, počas pktorej spozorujeme prvý prejav od nakazenia, sa pohybuje od troch týždňov až po 3-4 mesiace. Prejavuje sa zväčšovaním papuly farby kože, ktorá sa na vrchole po pár týždňoch začne olupovať.

Ako sa zbaviť bradavíc?

Existuje viacero možností, ako na bradavicami. Účinnou látkou na bradavice, ktorú môžete aplikovať aj doma, je kyselina salicylová, ktorú nájdeme v lekárňach vo forme roztokov, mastí alebo vo forme náplastí.

V koncentrácii, v ktorej sa kyselina používa na odstránenie bradavíc, postihnutú kožu zmäkčuje a odstraňuje vrchnú vrstvu. Keď ideme aplikovať roztok/krém/masť/náplasť, odporúča sa bradavicu namočiť na pár minút, spilníkovať povrch bradavice (nie až do krvi) a naniesť daný produkt presne na miesto bradavice.

V prípravkoch na odstránenie bradavíc môžeme nájsť aj kyselinu mliečnu (Duofilm) alebo kyselinu mravčiu (Endwarts ORIGINAL roztok), ktoré majú taktiež keratolytické účinky ako kyselina salicylová. Opäť sa musia aplikovať presne na miesto bradavice.

Pri aplikácii krémov alebo mastí s obsahom kyseliny salicylovej, mliečnej alebo mravčej musíme okolie bradavice natrieť vazelínou, kalciovou masťou alebo zinkovou pastou, pretože môže spôsobiť podráždenie zdravej kože.

MEDIKAMENT TIP: Počuli ste o čertovom kamienku? Zložením predstavuje dusičnan strieborný (97 %) a dusičnan draselný (3 %). Podporuje odstraňovanie hyperplastických kožných útvarov a najčastejšie sa používa na podporu liečby niektorých dermatóz vírusového pôvodu.

Pomôžu rastliny

Do boja s bradavicami vieme ísť aj s rastlinami. Extrakt či tinktúra z lastovičníka má antivirotické účinky, rovnako ako aj mliečna šťava z púpavy lekárskej. Babičkine rady uvádzajú aj použitie čajovníkového oleja, propolisu či aloe vera.

Sú prípravky s obsahom len rastlinných výťažkov (EKObalzam Stop vírusovým bradaviciam, VERRUSOL sérum na bradavice), pričom nevýhodou je, že sa efekt dostaví až po dlhšom čase. V lekárňach však nájdeme aj prípravky, ktoré sú kombináciou rastlinných výťažkov s kyselinou mliečnou (Phyteneo olodium forte).

Vyskúšajte manukový med či bazalku

Účinný je aj manukový med, ktorým stačí bradavicu potierať. Aj rastlinné silice z bazalky, cyprusu alebo z citrónu majú antimikrobiálne, antivirotické a protiplesňové vlastnosti, preto ich bradavice neobľubujú.

Avšak, treba mať na pamäti, že rastlinné silice sa musia pred aplikáciou zriediť s olejom.

Účinná kryoterapia

Jednou z efektívnych a pomerne rýchlych možností odstránenia bradavice je kryoterapia. Najúčinnejšími prostriedkami sú URGO Bradavice a WARTNER prípravok na odstránenie bradavíc/pero.

Pri kryoterapii sa na bradavicu na niekoľko sekúnd aplikuje tekutý dusík, ktorý zmrazí a zničí postihnuté kožné bunky. Po ošetrení sa vytvorí boľavý pľuzgier a následne chrasta, ktorá po 7-10 dňoch odpadne.

Túto metódu je možné použiť len v prípade bradavíc na rukách a nohách, kde nie je tenká a citlivá koža. Zvyčajne stačí jedno ošetrenie, ak nie, postup sa zopakuje o 14 dní.

Ako je na tom vaša imunita?

S výskytom bradavíc úzko súvisí aj imunitný systém. Ako prevencia ich vzniku je dôležité posilnenie obranyschopnosti, a to napríklad užívaním výživových doplnkov z echinacey, z hlivy ustricovej spolu s reishi a rakytníkovým olejom.

Genitálne bradavice

V prípade genitálnych bradavíc alebo bradavíc na tvári sa odporúča vyhľadať lekára.

Pokiaľ trpíte genitálnymi bradavicami v tehotenstve, nemusíte sa obávať. Zvyčajne nejde o komplikovanú situáciu – a váš lekár vás ich zbaví bežnými spôsobmi. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa však bradavice zhoršia a vtedy je potrebný cisársky rez. Táto situácia je však veľmi výnimočná.

Starecké bradavice

Čo presne spôsobuje starecké bradavice, nie je známe. Medzi najbežnejšie príčiny však môžeme považovať vek človeka, zvýšené vystavovanie kože slnečnému žiareniu, podráždenie kože, ekzém, rodinná anamnéza alebo niektoré lieky.

Bradavica alebo kurie oko?

Niekedy je ťažko rozpoznať bradavicu a kurie oko. Je potrebné si pamätať, že bradavica vystupuje z kože.

Kurie oko rastie smerom dovnútra, s malou dierkou v strede. Označuje sa ním nahromadená odumretá koža, ktorá môže prenikať až k nervovým zakončeniam a spôsobovať bolesť. Objavuje sa často na päte alebo na bruškách prstov nôh. Kurie oko sa však objavuje aj na ruke a u detí. Vzniká v dôsledku prílišného trenia alebo tlaku na dané miesto kože – zvyčajne nosením nesprávnej obuvi.

Ako sa odstraňuje kurie oko? Liečba, ktorá pomôže

Kurie oko vieme liečiť podobne ako bradavice. Praktické sú náplasti s obsahom kyseliny salicylovej, perá (Duofilm pero na kurie oká), ako aj doplnky spolu s kyselinou mliečnou alebo v kombinácii s rastlinnými výťažkami, napríklad z lastovičníka alebo z tuje západnej (Phyteneo Kolodium forte – roztok na kurie oká).

Účinná je aj náplasť na kurie oko – FIXAplast CORN – ktorá je však určená len pre dospelých.

Ako sa chrániť pred bradavicami?

  1. Na verejných miestach, ako sú sprchy alebo bazény, noste prezuvky.

  2. Nedeľte sa o uterák, vírus sa dokáže šíriť aj vlhkým uterákom.

  3. Vyhýbajte sa priamemu kontaktu s bradavicami.

  4. Nepoužívajte jednu pemzu na bradavice, na zdravú pokožku a nechty.

  5. Vyhýbajte sa holeniu v oblastiach, ktoré majú bradavice.

  6. Posilňujte svoju obranyschopnosť.

  7. Tvorbe kurieho oka predídeme vhodne zvolenou obuvou, prípadne vhodnými vložkami do topánok.

  8. Naše nohy ochránime pred tvorbou kurieho oka aj používaním krémov na zmäkčovanie a zjemňovanie pokožky chodidiel.

Zbavte sa bradavíc a kurieho oka!

Aj keď sa zdá byť boj s bradavicami ako dlhodobá záležitosť, vždy je vhodné len siahnuť po správnych produktoch. Pokiaľ bojujete s bradavicami alebo kurími okami, z našej ponuky si vždy vyberiete produkt, ktorý vás zbaví malých otravných šupinatých bodiek.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.