Zakázané lieky pri histamínovej intolerancii

Potraviny nie sú jediným faktorom, ktorý dokáže v našom tele zvýšiť hladinu histamínu. Ovplyvňujú ju nielen stres a zápaly, ale aj niektoré lieky. Ak je pre vás histamínová intolerancia nová, nezostaňte prekvapení. Povieme vám, ktoré voľnopredajné lieky sú pri HIT zakázané.

Zvýšenú hladinu histamínu majú často za následok na oko bezpečné voľnopredajné lieky proti bolesti či nevoľnosti.

Vedľajšie účinky ako prvý indikátor

Lekári sa v praxi často stretávajú s prípadmi, keď pacient na bežne predpisované lieky, ako je Ibuprofen reaguje neobvykle – napríklad nadmernou únavou, ktorá ho obmedzuje v bežnom živote.

Predstavte si, že ste v práci, potrebujete zabrať na 110 %, ale bolí vás hlava. Namiesto úľavy po užití lieku sa však dostaví silná únava. Príčinou môže byť histamínová intolerancia. Ibuprofen patrí medzi liečivá, ktoré podporujú uvoľňovanie histamínu a spôsobujú tak únavu.

Zakázané lieky pri histamínovej intolerancii

Základný zoznam látok a liečiv, pri ktorých treba zvýšiť opatrnosť, obsahuje nielen voľnopredajné lieky na bolesť a kašeľ, ale aj lieky používané na liečbu srdcovo-cievnych ochorení, či v zubnom lekárstve.

Liečivá

Účinky

Problémové látky

Analgetiká

Inhibítor DAO

metamizol

Uvoľňujú histamín

Aspirín, kodeín, metamizol...

Zvyšujú IGE sprostredkované uvoľnenie histamínu

Ibuprofen, diklofenak, kys. Acetyl salicilová, indometacin

Antibiotiká

Inhibítor DAO

Doxycyklín, cefuroxin, kys. Klavulanátová, neomýcin,

Uvoľňujú histamín

Chlorchinin, pentamidin, rifampicin,

Blokujú účinok vit. B6

Isoniatid, C-cykloserín

Mukolytiká

Inhibítor DAO

Ambroxol, N-acetylcystein

Antihistaminiká

Inhibítor DAO

Prometazín, cimetitidin

Antihypertenzíva

Uvoľňujú histamín, blokujú enzým DAO

Verapamil, nitroglycerín

Kontrastné látky

Uvoľňujú histamín

Hlavne s obsahom jódu

Antidepresíva, psychofarmaká

Inhibítor DAO

Diazepan, haloperidol, amitriptilín atď.

Lokálne anestetiká

Uvoľňujú histamín

Mesocain, suprakain, lidokain atď.

Informujte lekárov a lekárnikov

Je zrejmé, že nie každý má znalosť o všetkých látkach, ktoré jednotlivé lieky obsahujú. Preto sa vždy uistite, aby ošetrujúci lekár vedel, že trpíte histamínovou intoleranciou.

Pri kúpe voľnopredajných liekov sa informujte o bezpečnosti užívania lieku alebo vyživového doplnku lekárnika.

TIP: Pri HIT musíme dávať pozor aj na konzumovanú stravu. Zistite, čo nemôžete jesť, a ktoré potraviny sú vhodné pri histamínovej intolerancii.

Nebezpečné éčka

Éčka – farbivá, dochucovadlá a konzervanty – bývajú súčasťou potravín, liekov či výživových doplnkov.

Aj keď nie každé „éčko“ je nepriateľ, napríklad E300 je vitamín C, ktorý je pre organizmus veľmi prospešný, iné sú pre telo človeka s histamínovou intoleranciou nebezpečné.

Nežiadúce sú chemické látky: E100-102, E104, E123, E127, E200-209, E210-219, E220-229, E240-259, E320 a E321.

Probiotiká pri HIT

Čo v prípade, že pociťujete príznaky histamínovej intolerancie a máte podozrenie, že vo vašom tele došlo k zvýšeniu hladiny histamínu? Odpoveď je veľmi jednoduchá, ale málokto o nej vie.

Čaro vo vitamíne C, D a Zinku

Probiotiká sú neodmysliteľnou súčasťou v boji so zvýšenou hladinou histamínu. Dopĺňajte ich aj vitamínom C, D a zinkom. Ľahko dostupný, no zdravý kokteil vám pomôže sa opäť cítiť zdravo.

Nie všetky probiotiká sú pri histamínovej intolerancii vhodné. Črevné baktérie môžu prispievať k vašim symptómom súvisiacim s histamínom alebo môžu byť dokonca ich hlavnou príčinou!

Baktérie zohrávajú úlohu pri produkcii a rozklade histamínu. Táto schopnosť je špecifická pre kmeň a neplatí pre všetky kmene v rámci druhu. Mnohé probiotiká zakúpené v lekárni obsahujú kmene baktérií, ktoré tvoria histamín.

Nevhodnými sú kmene:
Lactobacillus casei a Lactobacillus Bulgaricus. Preto je potrebné zvýšiť opatrnosť pri výbere správnych probiotík.

Najvhodnešími kmeňmi pri HIT sú:

  • Bifidobacterium longum subsp. longum (Jamieson Probiotic 10 miliard, Jamieson Probiotic 30 miliard, Pearls IC, SWISS Lactobacily 3).

Súvisiace produkty

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, keďže sa vo svojej praxi stretávam s čoraz väčším počtom osôb, ktorých trápia podobné ťažkosti.