Pleseň na nechtoch: Ako sa jej rýchlo zbaviť?

Všimli ste si zmäknutie, zožltnutie a bolesť nechtov na nohách či rukách? Pleseň na nechtoch patrí medzi nepríjemné choroby, ktoré by ste nemali zanedbať. Poradíme vám nielen to, ako sa jej vyhnúť, ale aj ktorými prípravkami sa jej zbavíte rýchlo a účinne.

K rozvoju mykotických infekcií dochádza pri pôsobení viacerých faktorov. Huby dokážu prežiť na koži človeka bez významných zmien dovtedy, kým nedôjde k narušeniu kože a pri dlhodobom pôsobení vlhkého prostredia.

Vznik mykotických ochorení súvisí aj so znížením obranyschopnosti organizmu, s užívaním liekov, poruchami metabolizmu či zmenenými hygienickými návykmi.

Ako vzniká pleseň (mykóza) nechtu?

Vznik chorôb nechtov v poslednej dobe významne narastá.

Vo väčšine prípadov dochádza k rozšíreniu infekcie na nechty z dermatomykózy okolitej kože. Prvými prejavmi, kedy treba spozornieť, sú zmeny sfarbenia, najčastejšie do žlta až do hnedasta.

Pod nechtovou platničkou sa vytvára hrubšia vrstvy hyperkeratotických štruktúr. Na povrchu sa vytvárajú vyvýšeniny a ryhy.

Následne dôjde k oddeleniu platničky od nechtového lôžka, necht zmäkne, až sa postupne rozpadáva.

Príčiny vzniku plesne na nechtoch

  • Prenos kontaminovanými predmetmi (nástroje na pedikúru, použitie obuvi alebo textílií nakazených osôb)

  • Kontakt s kontaminovanou dlážkou v sprchách kúpeľní, kúpalísk či telocviční

  • Dlhodobá macerácia rúk vlhkosťou

  • Nadmerný tlak obuvi na nechty

  • Cievne poruchy dolných končatín

  • Diabetes mellitus

  • Psoriáza

Ako predchádzať vzniku mykóz?

Nevyhnutným doplnkom terapie sú opatrenia voči reinfekcii – ďalšiemu šíreniu nákazy na vlastnú kožu a na iné osoby.

  1. Chráňte nechty pred traumatizáciou a chemikáliami.

  2. Nepoužívajte ten istý nástroj na ošetrenie infikovaného a neinfikovaného nechta.

  3. Noste vlastnú obuv, používajte iba vlastné ponožky, pančuchy, rukavice a uteráky.

  4. Dbajte na dezinfekciu nástrojov pre pedikúru alebo manikúru.

  5. Používajte antifungálne zásypy na kožu medziprstia a okolia nechtov nôh.

TIP: Ak nosíte umelé nechty a objavila sa u vás mykóza, je nutné si dať umelé nechty odstrániť a počkať do vyliečenia, pod umelým nechtom sa infekcia zhoršuje, je zhoršená aplikácia liečivých prípravkov a vytvárate tak vhodné prostredie pre plesne.

Aj keď nejde o život ohrozujúce ochorenie,  pleseň na nechtoch predstavuje dôležitý problém v oblasti verejného zdravia kvôli svojej vysokej prevalencii a súvisiacej chorobnosti. Ochorenie môže mať negatívne následky pre pacientov, napríklad bolesť a potenciálne narúša pracovný a spoločenský život.

Liečba plesne na nechtoch

Častým problémom je absorpcia liečiva – infekcia je medzi nechtom a kožou (problémom je dostať liečivo cez necht).

Na mykózy nechtov nie je vhodné používať krémy, ako napríklad Canesten na nechty, Canespor či Lamisil. Neprechádzajú do nechtu.

Práve z tohto dôvodu sa pri mykózach nechtov používajú laky alebo perá, ktoré ešte navyše obsahujú močovinu, ktorá umožňuje prienik účinnej látky.

Liečba môže byť lokálna alebo perorálna – táto však patrí do rúk lekára.

Lokálna liečba mykóz na nechtoch

Lokálna liečby je indikovaná u pacientov, ak mykóza zasahuje menej než polovicu nechtovej platničky alebo sú postihnuté 3 alebo 4 nechty.

Je vhodné zmäkčenie a odstránenie napadnutých častí – krémy a masti s obsahom 50 % močoviny – urey prvé týždne (U-life 50 krém) alebo aj samotné prípravky na mykózu už obsahujú močovinu. Vždy si treba prečítať zloženie alebo sa poradiť s lekárnikom.

Prípravky na liečbu nechtovej mykózy nájdete v rôzných formách - roztok, lak, krém, tablety (celková liečba, ktorá si vyžaduje návštevu lekára). Roztok používame 2x denne, lak 1-2x týždenne.

TIP: Účinnosť jednotlivých foriem je nasledovná: laky > roztoky > perá > maste.

Masť/krém na pleseň nechtov:

V lekárni je veľmi málo prípravkov vo forme krému. Je to práve z dôvodu zhoršenej vstrebatelnosti krému do štruktúry nechtu. Dobre známa je Canespor sada, ktorá tento problém odstránila pomocou nálepiek, ktorými musíte nech po aplkácii krému prelepiť. Tak si zaistíte prechod krému do štruktúry nechtu a pôsobenie učinnej antimykotickej látky - bifonazol. Navyše obsahuje látku aj na zmäkčenie štruktúry nechta - ureu. Takto v jednom prípravku nájdete dva spôsby ako boj s nechtovou mykózou vyhrať.

Lak na pleseň nechtov:

Na výber máme niekoľko veľmi účinných liekov, napríklad: Loceryl liečivý lak na nechty, ktorý obsahuje 5% antimykotickej účinnej látky - amorolfín. V balení nájdete aj jednorazové dezinfekčné obrúsky, ktorými si necht pre aplikáciou pretriete, následne jednorázovým pilníkom, ktorý je taktiež súčasťou balenie narušíte jemne štruktúru nechtu a v poslednom kroku aplikujete lak. Liečba musí pokračovať, kým nenarastie zdravý necht, čo trvá asi 6 mesiacov pri nechtoch na rukách a 9 až 12 mesiacov pri nechtoch na nohách. Nechty rastú pomaly, preto môže trvať 2 až 3 mesiace, kým uvidíte zlepšenie. Je dôležité pokračovať v používaní laku, kým infekcia nevymizne a opäť nenarastie zdravý necht. Frekvencia aplikácie je 1x týždeňne. S obsahom amoroflínu ako účinnej antimykotickej látky na trhu nájdete viacero pripravkov napríklad Exoforlin lak na nechty, Amorolfín Belupo lak.

Ďalší prípravok vo forme laku je Scholl kúra na nechtovú mykózu, ktorý sa radí medzi zdravotnícke pomôcky. To znamená, že jeho účinok nezabezpečuje aktívna antimykotická látka ale fuguje na princípe zmäkčenia štruktúry nechtu. Prípravky s podobným mechanizmom účinku ako scholl sú: Exonailner lakExcilor pero alebo Excilor lak, ktoré sa taktiež radia medzi zdravotnícke pomôcky. Podstata týchto prípravkov spočíva v obsahu kyseliny mliečnej, urey – močoviny ako látok, ktoré majú za úlohu zmäkčenie nechta.

V sekcii lakov nesmeme zabudnúť na prípravok Excilor forte lak, ktorý sa taktiež radí medzi zdravotnícke pomôcky a funguje na princípe zmeny pH nechtu. Obsahuje kyslé látky, ktoré sú schopné preniknúť do nechta a umožňujú jeho ošetrenie zvnútra. Okamžite sa tak znižuje pH nechta, čím sa vytvára prostredie, ktoré je nepriateľské pre rast plesní. Poškodený necht následne potrebuje čas, aby vyrástol. Zvyčajne to trvá niekoľko mesiacov, kým postihnutý necht opäť vyzerá úplne zdravo.

Celková liečba mykóz na nechtoch - Tabletky na mykózu nechtov:

Perorálna liečba v podobe tabletiek prípadne kapsúl si vyžaduje návštevu lekára. Celkovo sú antimykotiká ktoré v tablete užijete pomerne zaťažujúce pre organizmus a pre pečeň. Ak zvažujete celkovú liečbu je namieste spolu s lekárom zhodnotiť závažnosť infekcie a prínos liečby nad rizikom.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nielen kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.