Probiotiká, prvá pomoc pri hnačkách, nafukovaní, celiakii či histamínovej intolerancii

Probiotiká sú telu vlastné baktérie prospešné pre zdravie, obsahujú živé nepatogénne mikroorganizmy podávané na zlepšenie mikrobiálnej rovnováhy, najmä v gastrointestinálnom trakte. Na trhu je dnes bohatý výber probiotík s obsahom bifidobaktérií, laktobacilov a kvasiniek Saccharomyces boulardii.

Ako fungujú?

Uplatňujú svoje priaznivé účinky prostredníctvom rôznych mechanizmov, vrátane znižovania pH v čreve, znižovania kolonizácie a invázie patogénnymi organizmami a modifikácie imunitnej reakcie človeka. Probiotiká majú preventívny a terapeutický význam. Pomáhajú nám s trávením, produkujú prospešné látky pre náš organizmus a rozkladajú škodlivé látky. V závislosti od bakteriálneho kmeňa sa líšia svojimi antimikrobiálnymi a protizápalovými vlastnosťami.

Najčastejšie využitie probiotík

 • pri prevencii hnačky spojenej s užívaním antibiotík,
 • pri zápche
 • pri infekcii Clostridium difficile,
 • pri infekciách spôsobených Helicobacter pylori
 • pri hnačkách cestovateľov,
 • pri syndróme dráždivého čreva,
 • pri ulceróznej kolitíde,
 • pri Crohnovej chorobe,
 • pri histamínovej intolerancii,
 • pri alergiách (atopický ekzém),
 • pri vulvovaginálnej kandidóze.

Trápi ma hnačka, ktoré probiotiká sú najúčinnejšie?

 • Lactobacillus acidophilus La5
 • Lactobacillus rhamnosus GG
 • Bifidobacterium lactis BB12
 • Lactobacillus reuteri SD2112

Chem pomôcť s nafukovaním. Prípadne zlepšiť trávenie a fungovanie čriev.

Ak vás trápi zlá činnosť tráviaceho traktu, respektíve ho chcete posilniť len tak preventívne, pozerajte po probiotických prípravkoch s obsahom:

 • Saccharomyces boulardii
 • Lactobacillus rhamnosus GR-1
 • Lactobacillus reuteri RC-14

Pri prevencii odporúčame probiotické prípravky obmieňať. Majú rozdielné zloženie, preto doplníte rôzne bakteriálne kultúry.

Prebiotiká, sú dôležité?

Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravín, ktoré stimulujú rast alebo aktivitu pôvodných probiotických baktérií. Zaraďujú sa medzi ne galaktooligosacharidy, inulín, fruktooligosacharidy a laktulóza. Zjednodušene povedané sú potravou pre baktérie, ktoré sú životaschopnejšie a lepšie sa kolonizujú v čreve.

Ak sú probiotiká také prospešné, môžem ich jesť veľa?

Neexistuje zhoda v otázke minimálneho počtu mikroorganizmov, ktoré sa musia prehltnúť, aby sa dosiahol priaznivý účinok. Probiotikum by však zvyčajne malo obsahovať niekoľko miliárd mikroorganizmov, aby sa zvýšila pravdepodobnosť, že dôjde k adekvátnej kolonizácii čriev. Probiotiká sa všeobecne považujú za bezpečné a dobre tolerované. Môžeme ich užiť kedykoľvek počas dňa (ak nemáte antibiotickú liečbu), no navhodnejšie je užiť ich spolu s jedlom. Pri antibiotickej liečbe je potrebné použiť probiotiká 2 až 4 hodiny po užití antibiotík. Odporúča sa pokračovať v užívaní aj následne po skončení antibiotickej liečby ešte 2-3 týždne.

Probiotiká vhodné v tehotenstve:

 • LactoFlor BioPlus cps 1x90 ks
  14,01 € Skladom
  LactoFlor BioPlus cps 1x90 ks

  KENDY Nutraceuticals

  Doplnky stravy/Trávenie

  Výživový doplnok. Obsahuje životaschopné baktérie mliečneho kvasenia 2x109 CFU a rastlinnú vlákninu. Lactobacillus acidophilus Streptococcus thermophilus Lactobacillus bulgaricus Bifidobacterium spp. Viac na adcc.sk

  14,01 €
 • BIOPRON Forte kapsuly 60 ks
  19,96 € Skladom
  BIOPRON Forte kapsuly 60 ks

  WALMARK STADA GROUP

  Zdravie a lieky/Trávenie/Probiotiká

  Výživový doplnok obsahuje kombináciu baktérií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a kvasiniek (Saccharomyces boulardii) a fruktooligosacharidy. Obsahuje 10 miliárd CFU (živých mikroorganizmov) v dennej dávke (v 2 kapsulách). Vhodný pre dospelých a deti už od 6 mesiaca.   Viac na adcc.sk

  19,96 €

Pri celiakii sú odporúčané probiotiká Slovakiapharm Pro-bio 6, Pro-bio 10, Pro-bio baby kvapky, Floraliv cps, Enterina, Swiss laktobacily 9, probiotiká od firmy Jamieson a Probiofix Inum.

Probiotiká vhodné pri histamínovej intolerancii

Pretože baktérie hrajú významnú úlohu v hladinách histamínu v tele, vyriešenie nerovnováhy v črevných baktériách môže vyriešiť hlavnú príčinu histamínovej intolerancie.

Črevné baktérie môžu prispievať k vašim symptómom súvisiacim s histamínom alebo môžu byť dokonca ich hlavnou príčinou!

Baktérie zohrávajú úlohu pri produkcii a rozklade histamínu. Táto schopnosť je špecifická pre kmeň a neplatí pre všetky kmene v rámci druhu. Mnohé voľnopredajné probiotiká obsahujú kmene baktérií, ktoré tvoria histamín. Nevhodnými su kmene Lactobacillus casei a Lactobacillus Bulgaricus. Preto je potrebné zvýšiť opatrnosť pri výbere správnych probiotík.

Najvhodnešími kmeňmi pri histamínovej intolerancii sú:

Lactobacillus reuteri (Jamieson Probiotic 10 miliard, Jamieson Probiotic 30 miliard, kvapky Biogaia Protectis)

Lactobacillus rhamnosus ( Pearls IC, SWISS Lactobacily 3, Probiofix Inum, Biopron Baby kvapky, Jamieson Probiotic 10 miliard, Jamieson Probiotic 30 miliard)

Bifidobacterium longum subsp. infantis(Jamieson Probiotic 10 miliard, Jamieson Probiotic 30 miliard)

Bifidobacterium longum subsp. longum (Jamieson Probiotic 10 miliard, Jamieson Probiotic 30 miliard, Pearls IC, SWISS Lactobacily 3).

Pri histamínovej intolerancii sa odporúčajú probiotiká Pearls IC, Swiss laktobacily 3, Probiofix Inum, Biopron Baby kvapky a kvapky Biogaia.

Ľudia s intoleranciou na laktózu môžu siahnuť po probiotikách Slovakiapharm Pro-bio 6,Pro-bio 10, Pro-bio baby kvapky, Floraliv kapsule, Pearls IC,Pearls IB, Lactoseven, Enterina, Probiofix Inum, Super Dophilus, Adults Dophilus, Colon Dophilus atd´.

 • ENTERINA 8 x 10 ml
  9,82 € Skladom
  ENTERINA 8 x 10 ml

  inPHARM

  Zdravie a lieky/Trávenie/Probiotiká

  Výživový doplnok s obsahom Bacillus coagulans IS-2 (ex Lactobacillus sporogenes), vitamínov skupiny B a vitamínu K a suchého extraktu z plodov čučoriedok. vitamín B2 - prispieva k zachovaniu zdravých slizníc, k zníženiu vyčerpania a únavy vitamín B3 (niacín) - prispieva k zachovaniu zdravých slizníc vitamín B12 a B6 -...

  9,82 €
 • Slovakiapharm 10 PRO - BIO PREMIUM + vláknina kapsuly 30 ks
  5,55 € 6,53 € -15% Skladom
  Slovakiapharm 10 PRO - BIO PREMIUM +...
  1 Recenzia(e)

  Zdravie a lieky/Trávenie/Probiotiká

  Výživový doplnok je komplexom 10 kmeňov bifidobaktérií a laktobacilov. Prípravok je obohatený o prírodnú rozpustnú vlákninu. Viac na adcc.sk

  -15% 6,53 € 5,55 €
  Znížená cena!

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach a momentálne sa venujem špecializácii v odbore lekárenstvo. Pracujem vo verejnej lekárni, kde prichádzam do kontaktu prevažne so staršími ľudmi, ktorí vyžadujú zvýšenú pozornosť, keďže trpia viacerými ochoreniami. Navštevujú nás aj mladší zákazníci, s ktorými konzultujeme moje obľúbené témy z oblasti lekárenstva a to je kozmetika a pomoc s akné, resp vypadávanie vlasov.