Podráždené a suché oči: Zbavte sa nepríjemného trápenia

Pálenie, svrbenie oka, bolesť hlavy, rozmazané videnie, pocit cudzieho telesa v oku či nadmerné slzenie očí? Všetky tieto príznaky sú prejavom syndrómu suchého oka. Syndróm spôsobuje porucha tvorby sĺz – poškodenie slzného filmu. Najmä v súčasnosti ide o problém, ktorý trápi čoraz viac ľudí. Viete, ako mu úspešne predchádzať?

svrbenie oka a červené oči

Slzný film je tenká vrstva, ktorá hydratuje a regeneruje oko. Slzy sú produkované slznými žľazami a žmurkaním sú rozotierané po povrchu oka. Pokiaľ však dôjde k narušeniu, objavia sa červené oči alebo nepríjemné svrbenie oka.

Čo spôsobuje porušenie slzného filmu?

Slzný film sa skladá z 3 vrstiev:

 • lipidová (vonkajšia) – veľmi tenká, tvorená lipidmi, znižuje jeho odparovanie a bráni pretekaniu sĺz cez okraj viečok pri žmurkaní;

 • vodná (stredná) – tvorí 90 % sĺz, je tvorená prevažne vodou (98 %)  zaisťuje zvlhčenie;

 • mukózna (vnútorná) – je tvorená glykoproteínmi, umožňuje hladké roztieranie vodnej zložky po povrchu oka, zaisťuje tiež priliehavosť slzného filmu k povrchu oka.

Ak je niektorá z týchto vrstiev narušená, dochádza k diskomfortu a nedostatočnej ochrane oka pred vonkajšími vplyvmi. Dochádza nielen k zápalom oka, ale až k poškodeniu zraku.

Ak je porušená lipidová vrstva, diskomfort a suché oči pocítite v ranných hodinách. Ak je porušená vodná vrstva, pocit rezania a pálenia pocítite večer.

Suché oči: Najčastejšie príčiny

 • Seniorsky vek: Tvorba sĺz sa s vekom znižuje, suché oko trápi hlavne pacientov nad 40 rokov.

 • Práca za monitorom a používanie mobilov: Pri tejto činnosti zabúdame na žmurkanie, pretože sú oči takmer stále otvorené nemajú sa ako hydratovať.

 • Nosenie kontaktných šošoviek: Šošovka predstavuje cudzí predmet v oku, bráni toku sĺz

 • Klimatizácia

 • Suchý vzduch, prach, zafajčené priestory

 • Užívanie niektorých liekov: Lieky na vysoký krvný tlak, alergiu či depresie

 • Očné operácie

 • Alergie

Ako predchádzať prejavom suchého oka ?

Aby ste predišli syndrómu suchého oka, dôležité sú režimové opatrenia. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín, dobré je sa vyhýbať klimatizovaným miestnostiam a tiež dbať na čas strávený pred monitorom. Pokiaľ je to možné, doprajte si aj pobyt na čerstvom vzduchu.

ako sa zbaviť suchých očí

Živiny a vitamíny na suché oči

Nezabúdajme, že aj naša strava a živiny v nej obsiahnuté majú vplyv na kvalitu slzného filmu a zdravie očí.

Obzvlášť dobré pre slzný film sú omega-3 a -6 mastné kyseliny. Sú zodpovedné za stabilitu tukovej vrstvy slzného filmu. Ich zdrojom sú ryby, mäso, rastlinné oleje či vlašské orechy.

Strava má byť tiež bohatá na vitamíny A, C, E, B2, B12 a stopové prvky, hlavne zinok.

Ako liečiť suché oči?

Na liečbu suchého oka sa najčastejšie používajú tzv. umelé slzy, ktoré zvlhčujú oko. Najpoužívanejším liečivom je kyselina hyalurónová, ktorá sa používa v rôznych koncentráciách. Tieto prípravky sa používajú, ak je porušená vodná vrstva slzného filmu. Medzi najobľúbenejšie umelé slzy patrí OCU PROTECT, Hyal-Drop multi, HYLO-Gél a Ocutears.

Najlepšie očné kvapky na zapálené oči

Ak je narušená aj lipidová vrstva, je potrebná aplikácia kvapiek s obsahom glyceridov, ktoré túto vrstvu stabilizujú. Tieto prípravky sú často komplexné a vyživujú už všetky vrstvy slzného filmu. Používajú ich pacienti s ťažkým syndrómom suchého oka. Ide o očné kvapky na suché oči Systane Ultra a Cationorm.

Suché oči pri alergii?

Máme aj pacientov, ktorých trápi syndróm suchého oka a alergia súčasne. Na tento problém sa ako prevencia používa kombinácia kyseliny hyalurónovej a ectoinu. Ectoin je prírodná látka, ktorá sa získava z mikroorganizmov žijúcich v extrémnych podmienkach (napr. extrémne sucho, soľné jazerá či horúce gejzíry).

Ectoin má jedinečnú schopnosť viazať na seba i na okolité bunky vodu. Dokáže tak vybudovať okolo seba z molekúl vody ochranný plášť – hydrokomplex, ktorý zabraňuje prenikaniu peľu a iných alergizujúcich častíc do oka.

očné kvapky na suché oči

Najlepšie očné kvapky do očí, ktoré túto látku obsahujú, sú Vividrin Ectoin a HYLO DUAL INTENSE.

Okrem umelých sĺz sú na trhu dostupné aj očné kvapky a gély s obsahom dexpanthenolu či očianky rostkovovej, ktoré veľmi dobre hoja a ukľudňujú podráždené suché oko.

Ako správne aplikovať očné kvapky?

Mnoho pacientov neovláda správny postup aplikácie očných kvapiek (instilácii), čím sa výrazne oberajú o dôležitý účinok kvapiek. Často sa sťažujú, že úľava, aj napriek pravidelnej aplikácii, neprichádza.

Preto:

 1. Pred aplikáciu očných kvapiek si umyte ruky mydlom a po otvorení fľaštičky sa nedotýkajte aplikátora kvapiek rukami.

 2. Zakloňte hlavu a otvorenými očami sa pozerajte hore, ak to niekomu robí problémy, môže pri aplikácii aj ležať.

 3. Prstom jednej ruky odtiahnite dolné viečko, aby sa v spojovkovom vaku vytvorilo miesto pre aplikáciu kvapiek, druhou rukou aplikujte do spojovkového vaku kvapku lieku.

 4. Oko zatvorte a jemne tlačte ukazovákom na vnútorný kútik oka približne 30 sekúnd. Zabránite tak stekaniu aplikovanej kvapky do nosa.

 5. Oko následne nechajte zatvorené aspoň 2 minúty.

Ak vás suché oči trápia pravidelne, vyberte si prípravok, ktorý vás rýchlo a účinne zbaví bolesti.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Svoje povolanie sa snažím vykonávať najlepšie ako viem, mám radosť z každého dňa stráveného v lekárni a odmenou za moju prácu je spokojnosť pacientov.