Dehydrovaná pleť: Aké sú jej príčiny a čo pomáha?

Robíte čokoľvek, no vaša pleť je aj tak neustále napätá a dehydrovaná? Príčinami býva znečistené prostredie, nevhodné kozmetické prípravky či tvrdé čistiace prostriedky. Zistite, ako pomôcť dehydratovanej pokožke, a prinavrátiť jej krásny, zdravý a pružný vzhľad.

Dehydrovaná pleť je prechodný stav, kedy pleť stráca vodu. Prejavuje sa nielen subjektívnymi prejavmi, ale aj objektívnymi príznakmi. Najzaujímavejšie je, že postihuje všetky typy pokožky – od suchej až po mastnú pokožku.

Problémom je nedostatok vody

Základným predpokladom dehydrovanej pokožky je nedostatok vody, ktorá tvorí až 70 % nášho tela.

Štandardne by sme mali denne vypiť od 2,5 do 3 litrov vody. V prípade, že sme dlhšie dehydrovaní, telo nám dáva jasné signály, ako sú únava, priberanie, zápcha, zvráskavenie kože alebo v extrémnych prípadoch sa to prejavuje aj zimnicou alebo triaškou.

Menej vody = viac vrások

Nedostatočný prísun vody spôsobuje, že naša pokožka pôsobí matne a vrásky sú výraznejšie. Telo v prípade dehydratácie zásobuje vodu prioritne životne dôležité procesy a vyživovanie pokožkových buniek je na poslednom mieste. Výsledkom je  spomalenie obnovy pokožkových buniek a pokožka stráca elasticitu a pružnosť.

Ako odlíšiť suchú pleť od dehydrovanej?

Dehydrovaná pokožka je len prechodným stavom. Suchá pleť je typ pleti. Dehydrovanej pokožke pomáha správna starostlivosť a dostane sa do pôvodného stavu.

Príčiny dehydratovanej pokožky

V celej ľudskej koži sa nachádza 7 až 8 litrov vody. Okrem spomínaného pitného režimu dehydrovanú pleť môžu spôsobovať aj:

 • environmentálne podmienky (UV žiarenie, vietor alebo zima),

 • emocionálne príčiny (stres, únava),

 • sociálne návyky (životný štýl – cigarety, alkohol),

 • používanie nevhodnej kozmetiky či liekov,

 • starnutie.

Aquaporíny sú bielkovinové bunky, ktoré sa nachádzajú v najvrchnejšej časti pokožky. Vytvárajú špeciálne kanáliky, cez ktoré regulujú tok molekúl vody dnu a von z buniek. Počet aquaporínov sa následne znižuje kvôli jednotlivým príčinám dehydratácie. Ich množstvo sa znižuje aj vekom. 

Znaky, že máte dehydrovanú pleť

 1. Vyzerá mastná, no na pocit je suchá. Dehydrovaná pleť absorbuje vlhkosť neprimerane. Keďže stráca vlhkosť, produkuje viac oleja, aby si vytvorila určitú bariéru a zabránila strate vody.

 2. Ak máte aj hneď po zobudení sivastú pokožku, je pravdepodobné, že vaša pleť je dehydrovaná.

 3. Zvýšená citlivosť aj na predtým používané produkty.

 4. Pokiaľ pleti chýba voda, stáva sa menej pružná a stráca mladistvý vzhľad.

 5. Svrbenie tváre a šupinky sú prejavom dehydratovanej pleti.

 6. Pokiaľ je akýmkoľvek spôsobom poškodená fyziologická bariéra, pokožka nadmerne stráca vodu, čo vedie k dehydratácií pokožky. Najvrchnejšia časť pokožky chráni telo od ostatného prostredia.

Dehydratáciou trpia aj  do veľkej miery pacienti s akné.

Čo pomáha na dehydrovanú pleť?

Najdôležitejším riešením pre hydratovanie pokožky je dodať jej vlhkosť.

Snažte sa každý deň vypiť minimálne 1,5 litra vody a vyhýbajte sa príliš vychladeným a klimatizovaným miestnostiam.

Preto je dôležité, aby ste používali produkty, ktoré pokožku nedráždia a obsahujú aj premasťujúce zložky.

Na čistenie pleti nepoužívajte agresívne látky, iba prípravky s vhodným pH.

TOP produkty na dehydrovanú pleť

Bioderma hydratuje a zabraňuje tvorbe mimických vrások. Pravidelným používaním sa predchádza tvorbe mimických vrások. Patent Aquagenium™ znovu učí pokožku využiť a udržiavať vodu v pokožke a zabraňuje jej odparovaniu.

Obsahuje v sebe 2 aktívne zložky; a to extrakt z jablčných jadierok a vitamín PP (zabraňuje stratám vody).

Ďalšími sú aj účinné látky v podobe glycerínu, xylitolu, kyseliny hyaulrónovej a vitamínu E.

Hydratačné séra

Hydrabio Sérum 40 ml je intenzívne hydratačné sérum na veľmi dehydrovanú pokožku, vhodná pre všetky typy pleti. Okrem patentu Aquagenium™ obsahuje v sebe kyselinu hyaluronovú, xylitol a 15 % glycerín. Po aplikácii sa okamžite hydratuje (po 15 minútach hydratácia + 50 %). Vynikajúca aj ako podklad pod makeup.

Hydratačné krémy

Hydrabio Perfecteur SPF 30 40 ml rozjasňujúci efekt a chráni pred predčasným starnutím. Obsahuje perly a jemné púdre, ktoré zjednocujú a rozjasňujú pleť. Po aplikácií sa pleť okamžite hydratuje a chráni pred UV žiarením. Pri pravidelnom používani sa obnovuje prirodzená schopnosť hydratácie. Má zamatovú kremovú nemastnú textúru s jemnou parfumáciou.

Hydrabio Gel-Créme 40 ml je ľahký hydratačný krém na normálnu a zmiešanú pokožku. Má ľahkú nemastnú štruktúru. Obnovuje pružnosť, jas a jemnosť pleti. Chráni pred predčasným starnutím obsahom vitamínu E. Patent Aquagenium ™ spolu s glycerínom obnovujú prirodzené mechanizmy hydratácie.  

Hydrabio créme 50 ml je výživný hydratačný krém na suchú až veľmi suchú pokožku, ktorá je dehydrovaná. Obsahuje patent Aquagenium ™, xylitol a glycerín, doplnený o vitamín E. Má bohatú krémovú nemastnú textúru. Pri pravidelnom používaní vyživuje, rozjasňuje a obnovuje prirodzenú schopnosť hydratácie.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nielen kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.