Rýchla pomoc v boji proti oparu a herpesu

Dostali ste sa do situácie, keď vás čakalo dôležité stretnutie či iná udalosť, a na tvári sa vám vyhodil herpes? Príčin vzniku mohlo byť mnoho, no na riešenie veľa času nezostalo. Poradíme vám nielen to, aké vitamíny pomáhajú na herpes, ale aj ako sa ho zbaviť rýchlo a účinne.

Typy herpesov

Herpes simplex virus (HSV) má dva typy, 1 a 2.

Typ HSV 1 je prvotne zodpovedný za vznik oparov v oblasti tváre, najčastejšie na perách. Prenáša sa hlavne slinami pri bozkávaní, zatiaľ čo HSV 2  je pôvodcom genitálnych oparov.

Patrí medzi sexuálne prenosné infekcie. Avšak, v niektorých prípadoch môže HSV 1 vyvolať herpes na genitáliách a HSV 2 opar na perách.

Priebeh ochorenia

Herpetické infekcie prebiehajú v dvoch fázach. Pri prvotnom prieniku vírusu do organizmu sa môže alebo nemusí rozvinúť primoinfekcia, ktorá pripomína chrípkové ochorenie, niekedy s výsevom pľuzgierikov alebo iných útvarov.

U HSV 1 k nej dochádza už v batoľacom veku, u HSV 2 v čase začiatku sexuálnej aktivity medzi 14. a 29. rokom.

Po vyliečení primoinfekcie miznú síce príznaky, ale vírus telo neopúšťa. Má vysokú náklonnosť k nervovému systému a pretrváva v zhlukoch nervových buniek.

Nijako sa neprejavuje. Je v latentnej fáze a v prípade, že dôjde k oslabeniu organizmu inou chorobou alebo veľkým stresom, aktivuje sa a ukáže sa v podobe dobre známeho pľuzgierika.

Rizikové faktory oparu

Ochorenie sa prenáša kontaktom. Nebezpečný z hľadiska nákazy je preto akýkoľvek kontakt s chorým, ktorý oparom trpí (priamo bozkávaním, pohlavným stykom; nepriamo spoločným používaním osušiek, uterákov a príboru).

Veľmi infekčný je herpes v dobe medzi objavením sa a vznikom chrasty. Po jeho vysušení už riziko nákazy klesá, ale môže sa v ojedinelých prípadoch stať, že stále obsahuje nejaké množstvo vírusov.

Rizikovým faktorom je aj akékoľvek oslabenie obranyschopnosti jedinca. Môže vzniknúť pri veľkej záťaži, fyzickým alebo psychickým stresom, pri vysokých teplotách, slnení, inom ochorení alebo v období menštruácie.

Prevencia vzniku oparu

 1. Vyhýbanie sa priamemu kontaktu s človekom s oparom, spoločné používanie uterákov, príboru či balzamov na pery. Mali by ste mať stále čisté ruky, pokiaľ práve oparom trpíte a dotýkate sa iných osôb alebo iných častí svojho tela.

 2. Vyhýbať sa stresorom, ktoré by mohli infekciu vyvolať. Sem patrí používanie opaľovacích krémov a nevystavovanie sa priamemu slnku, zabránenie vzniku rôznych ochorení povzbudzovaním svojho imunitného systému zdravou životosprávou (zdravá strava zahŕňajúca veľa zeleniny, vitamínov a stopových prvkov, dostatok tekutín, vyhýbanie sa alkoholickým nápojom).

Liečba herpesu

Opar na pere v začiatkoch

Ochorenie spôsobené vírusom Herpes simplex sa prejavuje najčastejšie na perách ako herpes labialis. Od aktivácie vírusu môže uplynúť doba 2-5 dní bez príznakov.

Medzi prvé príznaky patrí mierne brnenie, pálenie a teplo. Postupne začína byť miesto opuchnuté a začervenané. Už v tomto štádiu je na mieste siahnuť po kréme s obsahom účinnej látky acycloviru. Dôležité je natierať postihnuté miesto každé 4 hodiny takým množstvom krému, ktoré sa ihneď vstrebe.

Pri opare pery sa odporúča použitie voľnopredajného acycloviru v masti. Masť na opary Herpesin, krém Zovirax alebo Acyclovir.

Účinná liečba herpesu:

 • HERPESIN KRÉM dermálny krém 5 g
  8,32 € Skladom
  HERPESIN KRÉM dermálny krém 5 g

  Teva Czech Industries s.r.o.

  Kozmetika/Problémy kože/Opary

  Liek obsahuje aciklovir, ktorý zabraňuje množeniu vírusu v ľudskom organizme. Liek sa používa na liečbu oparov perí a tváre u dospelých a detí. Viac na adcc.sk

  8,32 €
 • Zovirax Duo krém na opary 2
  11,09 € Skladom
  Zovirax Duo krém na opary 2

  GSK Consumer Healthcare

  Kozmetika/Problémy kože/Opary

  Liek je krém, ktorý obsahuje dve liečivá: aciklovir, ktoré je protivírusové liečivo. Pomáha bojovať proti vírusu Herpes simplex, ktorý spôsobuje opary hydrokortizón, ktoré je mierne účinný steroid. Zmierňuje zápal spojený s...

  11,09 €

Masť na herpes sa musí aplikovať na začiatku, kedy cítime nepríjemné pocity na pere, najlepšie ešte pred vznikom pľuzgieriku.

V tomto prípade je veľmi účinná masť Zovirax Duo. Kombinuje sa tu virostatikum a protizápalová látka hydrocortison, čo zvyšuje účinok.

Vysušenie podporíte aj prípravkami s obsahom zinku, ako je zinková masť na herpes, ktorú voľne zakúpite v lekárni. Pokiaľ opar praskol, doba liečby sa už neurýchli.

K dispozícii sú na trhu aj kozmetické prípravky s obsahom konope; Cannaderm serum podporujúce regeneráciu pokožky.

Pri častom výskyte oparu vám pomôže masť Oparstop, ktorá sa aplikuje 2-4-krát denne.

Herpes v tehotenstve

Herpes sa v tehotenstve nelieči špeciálnym spôsobom, antivirotiká sa rozhodne neodporúčajú.

Pokiaľ ste počas tehotenstva dostali herpes, zamerajte sa najmä na prípravky na zvýšenie imunity, ako sú lipozomálny vitamin C a zinok – Zinkorot (liek) alebo Slovakiapharm Zinok, ktorý má veľmi dobrú vstrebateľnosť a nedráždi žalúdok, čo ocenia budúce mamičky pri tehotenských nevoľnostiach.

Zastavte herpes na začiatku!

Náplasti na hojenie herpesu

Liečbe oparu na pere pomáhajú aj náplasti na opary alebo filmogély. Fungujú na princípe vlhkého hojenia, pretože odvádzajú prebytočnú vlhkosť a vytvárajú vhodné prostredie na hojenie. Zabraňujú prepuknutiu výsevu alebo urýchľujú hojenie pľuzgierikov.

Navyše sú vhodné aj pod rúž, čím sa vám podarí herpes diskrétne zamaskovať. Náplasť na herpes je nutné obmieňať 3× denne a aplikovať na suché a nemastné miesto, aby lepšie držala na mieste.

TIP: Na rýchlu a diskrétnu liečbu odporúčame Compeed na opary, ktorý zmierňuje pocity svrbenia, pálenia a brnenia.

Čo s neliečeným herpesom?

Po niekoľkých hodinách až dňoch neliečené a neošetrené pľuzgieriky začínajú postupne schnúť a na pere sa vytvorí nepríjemná chrasta, ktorá môže navyše opakovane praskať a strhávať sa, čo len predĺži a komplikuje dĺžku hojenia.

V tomto štádiu je vhodné na urýchlenie hojenia použiť BepanGel, kalciovú masť alebo Bepanthen.

Ak uprednostňujete tabletky na herpes, aby ste urýchlili jeho hojenie, siahnite po Herpes Akut Rescue, ktorý sa berie v akútnej fáze.

Čo ak opar nezmizne?

Keď opar nezmizne ani cez liečbu (domácu) po dvoch týždňoch, je potrebné navštíviť lekára.
Keď sú bolesti veľké, je možné použiť tablety proti bolesti – Ibuprofen.

Ak herpesový pľuzgierik praskne:

Podpora imunity pri opakovaných oparoch

Ak ste náchylní na časté opakovanie oparu alebo sa chcete prejavov rýchlejšie zbaviť, je namieste podporovať svoj imunitný systém pomocou doplnkov stravy.

TIP: Na predĺženie obdobia "bez herpesu" (ako prevencia) je vhodný Herpes Complex.

Vitamíny na herpes

Dôležitý je dostatok vitamínov C , D, B12 , B6, zinku a selénu, ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému.

Na dlhodobé užívanie sú vhodné aj niektoré bylinné preparáty s obsahom echinacey.

Veľmi účinným pomocníkom pri liečbe oparu je aminokyselina lyzín. L-lyzín potláča RNA aj DNA vírusy, zabraňuje vzniku prejavov infekcie resp. pomáha skrátiť jej trvanie. Keď sa vírus herpesu dostane do tela, usadí sa na nervových bunkách, pričom jeho prítomnosť v organizme sa nemusí prejaviť okamžite.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nielen kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.