Ktoré lieky, sirupy a čaje pomáhajú na priedušky a pľúca?

Bojujete s dusivým kašľom, ktorý ovplyvňuje vaše každodenné aktivity, a neviete, ako si s ním poradiť? Nespoliehajte sa na vetu: „Veď to prejde.” Liečba bolesti na prieduškách nemusí byť zdĺhavá. Poradíme vám, ktoré čaje a sirupy sú najúčinnejšie na prieduškový kašeľ.

Kašeľ je najčastejším príznakom, ktorý privádza pacientov do ambulancie lekára prvého kontaktu najmä preto, že hlboko a nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu života pacientov. Diagnózou u týchto pacientov býva často akútna bronchitída. Je však dôležité ju odlíšiť od iných diagnóz, ako je zápal pľúc či astma.

Trpíte záchvatovým kašľom? Pozor na akútnu bronchitídu

Pociťujete bolesť na prieduškách? Spozornite. Symptómy bronchitídy zvyčajne trvajú približne tri týždne. Hlavným prejavom akútnej bronchitídy je záchvatový kašeľ, ktorý býva spočiatku suchý, neskôr sa zvyšuje produkcia hlienu a jeho následné vykašliavanie.

Prítomnosť alebo neprítomnosť farebného (napríklad zeleného) hlienu nerozlišuje spoľahlivo medzi bakteriálnymi a vírusovými infekciami dolných dýchacích ciest.

Antibiotiká nie sú riešením

Vírusy sú zodpovedné za viac ako 90 % infekcií akútnej bronchitídy. Antibiotiká vo všeobecnosti nie sú indikované na bronchitídu a mali by sa používať len v prípade podozrenia na čierny kašeľ (pertussis) na zníženie prenosu, alebo ak je pacient vystavený zvýšenému riziku vzniku pneumónie (najmä pacienti vo veku 65 rokov alebo starší).

Pred začatím liečby sa musíte uistiť, že netrpíte zápalom pľúc alebo iným ochorením. Každé ochorenie vyžaduje špecifickú liečbu, ktorá nemusí byť vhodná v prípade bronchitídy.

Zápal priedušiek ako jeden z príznakov

Akútna bronchitída je bežný stav pľúc charakterizovaný zápalom priedušiek v reakcii na infekciu.

Chronická alebo opakujúca sa tvorba hlienu vo väčšine dní počas najmenej troch mesiacov v roku (a po dobu dlhšiu ako dva roky) definuje ochorenie nazývané chronická bronchitída.

Čo je dobré na kašeľ a priedušky?

Na zriedenie hlienu

Mukolytiká znižujú viskozitu hlienu a dodávajú mu „tekutosť". Ak je hlien príliš hustý, siahnite po látke acetylcysteín.

Účinná látka acetylcysteín má význam proti hnisavému hlienu, čím sa odlišuje od mnohých iných liekov. Látka má antioxidačný účinok – chráni bunkové membrány pred škodlivými účinkami toxínov a metabolických produktov.

Solmucol a ACC LONG obsahujú acetylcysteín, ktorý sa odporúča pri zápale priedušnice, priedušiek, pľúc, bronchiektázie, atelektáze pľúc, astme či zápale prínosových dutín. Môže sa podávať aj deťom vo veku 2 rokov.

Erdomed najmä pre fajčiarov

Erdomed – moderný liek proti kašľu sa vyrába v kapsulách a rozpustných granulách. Znižuje schopnosť baktérií „prilepiť sa“ na stenu dýchacieho systému.

Ide o liek na priedušky, ktorý sa používa pri liečbe bronchitídy, CHOCHP, bronchiektázie, sinusitídy a iných stavov s hustým hlienom. Je vhodný najmä na použitie u fajčiarov.

Krém a masť na priedušky

Obľúbenou formou pri liečbe kašľa a zápale priedušiek sú masti určené na potieranie priedušiek.

Jazvečí tuk je masť spracovaná a varená z podkožného tuku z jazvecov (nazývaný aj Meles meles, druh z lasice). V mnohých literatúrach ranej mongolskej medicíny je zaznamenané, že jazvečí tuk má dobrý liečebný účinok na zníženie opuchov, úľavu od bolesti, liečbu popálenín a omrzlín. Pri ochoreniach priedušiek sa odporúča potieranie priedušiek Jazvečou masťou, ktorá zlepší dýchanie a vykašliavanie.

Balzam s obsahom éterických olejov, Tatranská priedušková zmes, priaznivo pôsobí pri prechladnutí a kašli, odporúča sa pri chrípkových ochoreniach a napomáha pri uvoľnení dýchacích ciest či vykašliavaní.

Čaj na kašeľ a priedušky

Pri miernejších príznakoch bronchitídy alebo prieduškového kašľa sú vhodnou formou liečivé bylinky.

Liečivé bylinky proti kašľu v čaji sa používajú od staroveku. Prítomný sliz alebo sekrét vytvorený pod vplyvom účinných látok pokrýva sliznicu úst a hrdla, upokojuje jej podráždenosť a zmierňuje suchý a únavný kašeľ.

Je známe, že zmesi liečivých bylín (Specias) majú komplexný vplyv na ľudský organizmus a racionálna kombinácia liečivých bylín zlepšuje ich liečebný účinok a znižuje nežiaduce vedľajšie účinky.

Existujú rôzne kombinácie bylín v čaji na priedušky a pľúca. Bylinky, ako napríklad ibiš, sladké drievko, prvosienka, materina dúška, skorocel, lipa a lišajník islandský, sú často používané v čajových zmesiach.

 1. Bylinnú zmes obsahujúcu dúšku tymiánovú, pamajorán obyčajný, ďumbier lekársky – zázvor, bedrovník anízový, eukalyptus guľatoplodý a divozel veľkokvetý nájdete v Prieduškovom čaji – Slovakiapharm.

 2. Mnoho pacientov tiež používa alternatívne lieky bez predpisu na zmiernenie symptómov bronchitídy – výťažky z echinacey (Dr. Theiss ECHINACEA kvapky), pelargonie a medu.

 3. Prchavý olej z kurkumy je významne prospešný pri odstraňovaní hlienu, zmierňovaní kašľa, zmiernení suchého a vlhkého chrapotu či prevencii astmy.

Čaje na kašeľ

Bylinná medicína ako liek na prieduškový kašeľ

Bylinná medicína je čoraz viac uznávaná vďaka rozsiahlemu používaniu bylinných liečiv medzi bežnou populáciou v rozvinutých a rozvojových krajinách na celom svete.

Používanie bylín na liečbu respiračných ochorení je na Blízkom východe bežné už tisíce rokov. Aromatické byliny majú širokospektrálne farmakologické vlastnosti, používajú sa nielen ako tradičné liečivá, ale aj ako kulinárske bylinky.

 1. Mäta pieporná obsahuje mentol a vykazuje antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, ako aj antitusický účinok.

 2. Pamajorán obyčajný obsahuje aktívne zložky tymol a karvakrol a má antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti.

 3. Relaxačný účinok na hladké svalstvo priedušnice bol preukázaný po pôsobení prchavého oleja Rozmarínu lekárskeho (ktorý obsahuje gáfor a cineol).

 4. Eucalyptový olej (ktorého hlavnou aktívnou zložkou je cineol) má protizápalový účinok na chronickú bronchitídu a inhibuje hypersekréciu mucínov dýchacích ciest.

 5. Eucalyptus globulus aj Eucalyptus citriodora (obsahujúci citronellal) majú centrálne a periférne analgetické účinky, ako aj protizápalové vlastnosti. Inhalovanie zmesi prchavých olejov z eukalyptu, mentolu a gáfru má pozitívny vplyv na zlepšenie dýchania.

 6. Obľúbenou formou sú taktiež spreje, ktoré obsahujú aromatické esenciálne oleje z rastlín (Rod. Eucalyptus, Mäta prieporná, Pamajorán obyčajný a Rozmarín lekársky), ktoré prinášajú významné a okamžité zlepšenie symptómov ochorenia horných dýchacích ciest.

Ďumbier lekársky - zázvor (koreň) vykazuje významné antimikrobiálne a antioxidačné vlastnosti.

Semená bedrovníka anízového a esenciálny olej majú antioxidačné, antibakteriálne, antifungálne, antikonvulzívne, protizápalové, analgetické, a antivírusové účinky.

Tymian nielen na kašeľ

Ľudia používali tymian (Thymus vulgaris L. - Labiatae) po mnoho storočí ako dochucovadlo, kulinársku bylinu a bylinný liek. Pochádza z oblasti Stredozemného mora, najmä na Pyrenejskom polostrove a v severozápadnej Afrike a komerčne sa pestuje v mnohých krajinách na výrobu sušených listov, tymianového oleja, extraktov z tymianu a olejových živíc.

Thymus vulgaris L. (T. vulgaris) je významná aromatická rastlina s asi 100 druhmi na svete, ktorá má široké využitie.

Rod Thymus sú dôležité liečivé rastliny obsahuju aktívne zložky tymol a karvakrol, vysoko odporúčané kvôli rôznym terapeutickým vlastnostiam ich esenciálnych olejov, bežne známych ako tymiánový olej. Sú považované za liečivé rastliny kvôli svojim farmakologickým a biologickým vlastnostiam.

Čerstvý tymián má najvyššiu úroveň antioxidantov spomedzi všetkých bylín, je široko používaný v ľudovom liečiteľstve pri liečbe rôznych druhov ochorenia, ako sú gastroenterické a bronchopulmonálne poruchy. Má antioxidačné, antikarcinogenézne, protizápalové, antispazmolytické a imunomodulačne účinky.

 1. Thymian je jednou z hlavných zložiek v sirupe na zápal priedušiek Tusikol alebo Thymomel, ktorý je vhodný pre deti.

 2. Bronchipret sirup s obsahom tymianu a výťažkov z brečtanu sa účinne používa na liečbu akútnej bronchitídy. Potláča bronchoalveolárny zápal a opuch sliznice.

Často odporučaným sirupom je takzvaný robený sirup na priedušky, ktorý získame zmiešaním sirupu Bronchicum, Calcium chloratum a Thymomel. Obsahuje blahodárne bylinky prospešné pri liečbe kombinovaného kašľa.

Sirup na vlhký kašeľ

 • MUCOSOLVAN 30 mg/5 ml sirup 100 ml
  6,24 € Skladom
  MUCOSOLVAN 30 mg/5 ml sirup 100 ml

  Sanofi

  Zdravie a lieky/Chrípka a nádcha/Kašeľ

  Ambroxoliumchlorid, liečivo tohto lieku, zvyšuje vylučovanie hlienu z dýchacích ciest, uľahčuje jeho vykašliavanie a zmierňuje kašeľ. Liek je určený na sekretolytickú (uľahčujúcu vykašliavanie) liečbu pri akútnych a chronických ochoreniach priedušiek...

  6,24 €

Aj keď si v dnešnej dobe pri liečbe symptómov a samotných ochorení vieme pomôcť rôznymi liekmi alebo bylinkami v rôznych formách, nesmieme zabúdať na dostatok odpočinku a spánku.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach a momentálne sa venujem špecializácii v odbore lekárenstvo. Pracujem vo verejnej lekárni, kde prichádzam do kontaktu prevažne so staršími ľudmi, ktorí vyžadujú zvýšenú pozornosť, keďže trpia viacerými ochoreniami. Navštevujú nás aj mladší zákazníci, s ktorými konzultujeme moje obľúbené témy z oblasti lekárenstva a to je kozmetika a pomoc s akné, resp vypadávanie vlasov.