Ako rýchlo vyliečiť zápal a bolesť močového mechúra?

Nepríjemné bolesti na záchode, pálenie v podbrušku, bolesť krížov či časté nutkanie na močenie. Mnohým ženám dobre známy zápal močových ciest vie neraz strpčiť život. Dôležitá je nielen prevencia, ale aj samotná liečba. Ak ho nepodceníte, môžete mu dokonca predísť. Keď už však je neskoro, poradíme vám, čo pomáha na bolesť močového mechúra.

Infekcie močových ciest sa v populácii radia na druhé miesto za infekcie dýchacích ciest. Zápal močových ciest je dominantným ochorením žien. Medzi hlavných pôvodcov zápalu patria baktérie, najčastejšie ide o Escherichia coli.

Táto baktéria tvorí základ osídlenia hrubého čreva. Ak sa dostane do močového ústrojenstva, a nie je zaistený dostatočný pitný režim, dochádza k usadzovaniu a množeniu baktérií, čo vedie k zápalu močového mechúra.

Zápal však môžu vyvolať aj kvasinkové infekcie. Typickým prejavom zápalu močových ciest je časté a bolestivé močenie, pálenie a rezanie. Farba moču je zakalená, niekedy až s prímesou krvi.

Faktory podnecujúce vznik zápalu močových ciest?

 1. Ženské pohlavie má kratšiu močovú rúru, do ktorej sa rýchlejšie zavedie infekcia;

 2. nedostatočný príjem tekutín – s dostatkom prijatých tekutín by totiž prúd moču mal malú infekciu eliminovať;

 3. zadržiavanie močenia;

 4. zlá hygiena – tesná spodná bielizeň;

 5. zápal močových ciest v tehotenstve a počas menopauzy – súvisí to s inkontinenciou a nižšou hladinou hormónov;

 6. oslabená imunita;

 7. cukrovka – moč diabetikov obsahuje viac cukru, čo vyhovuje baktériám a ich množeniu;

 8. „prechladnutie“ močových ciest – na studenom povrchu sa totiž zníži prekrvenie a oslabí obranyschopnosť tela, čo je príležitosť pre baktérie a rozvinutie zápalu.

Čomu sa vystríhať, ak je žena náchylná na časté zápaly?

 1. Používať neparfumované intímne prípravky.

 2. Piť dostatok tekutín, aspoň 1,5 l denne.

 3. Pri močení sa neponáhľať, močový mechúr riadne vyprázdniť, zníži sa tak riziko prežívania baktérií.

 4. Nenosiť tesnú spodnú bielizeň, trením nechtiac prenesieme baktérie z konečníka do močového traktu.

 5. Dodržiavať hygienu pred a po pohlavnou styku.

Prírodné cesty na vyliečenie zápalu močových ciest

Odpoveď skrytá v brusniciach

Brusnice, či už čerstvé, sušené, v kapsulke alebo v podobe šťavy či džúsu, sú známe ako účinný liek na zápaly močových ciest.

Brusnice obsahujú aktívne látky proantokyanidy a znižujú pH faktor moču, čím vytvárajú nepriaznivé prostredie pre baktérie. V tomto prápade nesmieme zabudnúť na Urinal Express pH. Ide o vyživový doplnok vo forme vrecúšok s obsahom kanadských brusníc a citranu draselného a sodného, ktoré rýchlo a efektívne neutralizujú kyslé pH moču.

Brusnice sa viažu na povrch baktérií a zabraňujú ich prichyteniu na steny močového mechúra. Keďže zabraňujú baktériám usadiť sa v močovom systéme, baktérie sa následne vyplavujú močom von z tela (preto je dôležité prijímať zvýšené množstvo tekutín).

TIP: Preventívne môžeme piť 1 pohár brusnicového džúsu alebo šťavy (denne).

Brusnice pôsobia aj ako prevencia chronického zápalu močovej rúry pri zväčšení prostaty, zabraňujú vzniku močových kameňov v mechúre a zmierňujú bolesti či pálenie pri močení.

Brusnice patria k potravinám s najvyšším obsahom antioxidantov. Tie neutralizujú voľné radikály, ktoré môžu spôsobiť nádorové ochorenia.

Vyšší obsah brusníc vo forme kapsúl nájdeme aj v Slovakipharm Brusnice Akut Forte, Urinal Akut Forte, Cran-Urin Super Forte.

Veľmi obľúbená forma brusníc, hlavne u detí, sú sirupy. Napr. Urinal sirup, Uroval sirup alebo Urosept sirup.

Avšak, myslite na to, že brusnicový sirup na močové cesty nie je najlepšia voľba pri akútnom zápale močových ciest s vysokým počtom usídlených nežiaducích bakterií.

Brusnice v sirupe síce pomáhajú vyplavovať baktérie z močových ciest, avšak cukor, ktorý sirup vo veľkej miere obsahuje, je živnou pôdou pre tieto baktérie. Preto brusnicové sirupy nemusia mať želaný efekt a odporúčajú sa len v prípade prevencie. U detí, kde kapsulová forma ešte nie je vhodná, odporúčame brusnicový sirup na močové cesty bez cukru Urospet Forte sirup bez cukru.

Probiotiká na močové cesty

Pri často opakujúcich sa infekciách je vhodné zvoliť výživový doplnok s obsahom brusníc a probiotík - LACTOlady. Táto unikátna kombinácia pomáha predchádzať opakovanej infekcie a navyše, po opakujúcich antibiotických liečbach dopĺňa vhodné baktérie pre správnu mikroflóru, či už v čreve, pohlavnom ustrojenstve alebo močovom mechúre.

Vhodné kmene bakterií pre zvýšenie imunity močových ciest sú laktobacily a bifidobakterie (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium longum..) Nachádzajú sa aj v odporúčaných produktoch na liečbu zápalu močových ciest.

Kapucínka väčšia s antibiotickými účinkami

Kapucínka väčšia je bylinka so silnými antibiotickými účinkami na močové ústrojenstvo. Hlavnou účinnou zložkou sú silice s obsahom síry.

Bylinkári ju nazývajú aj  „urologický penicilín“. Zabíja streptokoky aj stafylokoky, a to nielen v oblasti močových, gynekologických, ale aj dýchacích ciest.

Je bohatá na vitamín C. Môžeme sa s ňou stretnúť v podobe čajov, tinktúrroztoku či v kapsuliach (EDENPharma Kapucínka väčšia).

D-manóza

D-manóza je sacharid, ktorý sa bežne nachádza v ovocí, štruktúrou je podobný glukóze, no naše telo ho nevie metabolizovať, preto sa celý objem tejto látky vylučuje cez obličky.

Putuje až do močového mechúra, kde znemožňuje uchytenie E. coli na sliznici a tá potom s prúdom moču odchádza z tela. Baktérie sa tak nemôžu premnožiť a vytvoriť nežiadúce problémy.

Canephron: tradičný rastlinný liek

Canephron je tradičný rastlinný liek na liečbu miernych problémov spôsobených zápalovými ochoreniami močových ciest. Obsahuje vňať zemežlče, koreň ligurčeka a list rozmarínu.

Je vhodné ho používať u náchylných pacientov pri častom močení a pocite pálenia ako počiatočnú terapiu s dostatočným príjmom tekutín na zvýšenie množstva moču.

Terapia môže trvať 3 až 6 mesiacov. Canephron je vhodný aj ako prevencia usadzovania obličkového piesku.

Ktoré močopudné čaje pomáhajú pri bolesti močového mechúra?

Liečivé rastliny sú veľmi úspešné pri liečbe zápalu močových ciest a dopĺňajú klasickú liečbu antibiotikami. Využívajú sa byliny močopudné, s dezinfekčným účinkom, protizápalové, detoxikačné a zároveň regenerujúce vnútorné orgány.

 1. Brusnice a vres obyčajný je vďačná kombinácia pri zápale močových ciest. Brusnice majú dobrý močopudný a protizápalový účinok, vres podporuje vylučovanie kyseliny močovej z tela a pôsobí dezinfekčne na močové cesty. Túto unikátnu kombináciu nájdete napr. v Slovakiapharm Urologický čaj, ktorý navyše obsahuje aj zlatobyľ.

 2. Chanca Piedra – jej vňať pôsobí močopudne a zároveň má schopnosť rozpúšťať močové kamene. Pôsobí na uvoľňovanie hladkého svalstva. Chanca Piedra má i analgetické účinky a vysoké protizápalové účinky, preto sa používa aj pri zápaloch a bolesti močového mechúra.

 3. Medvedica lekárska – jej list je vhodný pri zápalových ochoreniach močového traktu, pri hnise v moči a pri piesku a kameňoch v močových cestách. Pôsobí dezinfekčne a antibakteriálne. Nie je však vhodné používať ju viac ako 14 dní, čaj pripravujeme zásadne v zmesi s inými močopudnými bylinkami. Čaje s obsahom medvedice lekárskej: Leros Urcyston, Leros Species Urologicae, Juvamed Nefromed, prípadne Urospet pastilky na cmúľanie.

 4. Breza previsnutá (list), Praslička roľná (vňať), Pŕhľava dvojdomá(list), Veronika lekárska (vňať), Zlatobyľ obyčajná (vňať) – všetky tieto bylinky pôsobia silne diureticky a pomáhajú pri zápaloch močových ciest, pomáhajú pri rozpúšťaní a vyplavovaní močových kameňov. Nájdete ich v čajovinách ako Dr. Muller Urosept čaj, Agrokarpaty Urologický svätojánsky čaj, Teekanne Urologický čaj, Herbex Urologický čaj.

Nezabudnite na kuchyňu

Aj v kuchyni totiž máme mnoho ingrediencií, ktoré nám pomáhajú udržiavať naše močové cesty zdravé. Patria tu plody ríbezlí, struky fazule, list zeleru a mrkvy či ligurčeka.

Aj keď príroda má veľkú silu, nie stále zvládneme vyliečiť naše choré močové cesty len s bylinkami, preto ak nepociťujete aj po niekoľkých dňoch liečby úľavu, je potrebné kontaktovať lekára. Netreba tento problém podceňovať, pretože obličky majú v našom organizme veľmi dôležitú úlohu.

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Svoje povolanie sa snažím vykonávať najlepšie ako viem, mám radosť z každého dňa stráveného v lekárni a odmenou za moju prácu je spokojnosť pacientov.