Lipozomálne železo, vitamín D a C: Trend alebo dôležitý objav?

Počuli ste už o tom, že lipozomálne vitamíny sú najlepšie doplnky na dodanie vitamínov do tela? Myslíte si, že ide len o ďalší z populárnych trendov alebo o prevratný objav? Čítajte ďalej a zistite, akými výhodami disponuje lipozomálne železo, vitamín D a C.

Lipozomálne vitamíny sa vyrábajú pomocou technológie Liposomal Encapsulation Technology (LET). Ide o špeciálnu technológiu, vďaka ktorej sú doplnky ňou vyrábané telu viac prospešné.

Čo sú to lipozómy?

Srdcom technológie LET sú lipozómy. Ide o mikroskopické častice, ktoré tvoria obal zo špeciálnych molekúl – fosfolipidov.

Fosfolipidy sú veľmi podobné membráne, ktorá obklopuje každú bunku v našom tele. Buď umožňuje alebo bráni vstrebávaniu živín a zlúčenín.

Dnes môžu byť lipozómy naplnené vitamínmi a živinami bez toho, aby ich uvoľnili predtým, ako sa dostanú do krvného obehu.

Benefit lipozómových vitamínov

Lipozómová technológia chráni vitamíny pred znehodnoteným, napríklad keď prechádzajú drsným prostredím žalúdočných kyselín. Preto sú pre telo užitočnejšie ako tradičné metódy kapsúl, tabliet alebo sprejov.

Akonáhle prejdú črevom do krvi, živiny sa dostanú do buniek, pretože bunková membrána má podobnú chemickú štruktúru ako lipozómy. Práve tá umožňuje živinám vstúpiť do buniek a obohatiť telo o prospešné vitamíny.

Lipozomálny vitamín C

Vitamín C (kyselina askorbová) je základnou živinou, ktorú telo potrebuje pre rôzne funkcie – kľúčová je boj so zápalom. Zlepšuje imunitu, tvorbu karnitínu, kolagénu a hrá hlavnú úlohu pri oprave a raste telesných tkanív.

Klasický vitamín C je rozpustný vo vode. To robí jeho absorpciu v bunkách malým problémom. Naše bunky sú pokryté membránou, ktorá umožňuje vstup živín dovnútra. Membrána je však vyrobená z tukov a do bunky prepúšťa len malé množstvo živín rozpustných vo vode.

Lipozomálny vitamín C je tak oveľa účinnejší ako tradičný vitamín C, ktorého využitie v organizme je veľmi nízke. Len asi 12 % - 14 % z neho sa absorbuje, keď sa užíva v tabletách.

 • LIPO C ASKOR FORTE kapsuly 120 ks
  25,00 € Skladom
  LIPO C ASKOR FORTE kapsuly 120 ks

  inPHARM

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Vitamíny/Vitamín C

  Výživový doplnok vo forme kapsúl s obsahom vitamínu C s lipozomálnym vstrebávaním. Vitamín C prispieva: k prirodzenej obranyschopnosti a odolnosti organizmu, k normálnej funkcii imunitného systému, k duševnej rovnováhe, normálne psychické činnostia činnosti nervovej sústavy, k normálnej činnosti kardiovaskulárneho systému, k normálnej...

  25,00 €
 • LIPO C ASKOR sirup 136 ml
  14,60 € Skladom
  LIPO C ASKOR sirup 136 ml

  inPHARM

  Doplnky stravy/Vitamíny a minerály/Vitamíny/Vitamín C

  Výživový doplnok Odporúčaný pri stavoch sprevádzaných zvýšenou potrebou vitamínu C, obsahuje tekutý lipozomálny vitamín C. Vitamín C: prispieva k normálnej funkcii imunitného systému, k ochrane buniek pred oxidačným stresom a k zníženiu miery únavy a vyčerpania prispieva k správnej psychickej činnosti a činnosti nervovej sústavy prispieva k...

  14,60 €

Výhody vitamínu C

 • Vitamín C je potrebný pre všetky hlavné enzýmové systémy v tele. Bez týchto enzýmov by sme jednoducho neprežili.
 • Nízke hladiny vitamínu C v tele sú spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami.
 • Ako biologický antioxidant vitamín C bojuje proti bunkovej mutácii.
 • Vitamín C je široko používaný na ochranu tela pred prechladnutím a chrípkou.
 • Prispieva k tvorbe kolagénu. Bez dostatočného množstva vitamínu C, a teda kolagénu, by naša pokožka vykazovala známky predčasného starnutia a naše tepny a žily by začali pretekať.
 • Nedostatok vitamínu C je spojený s ochorením ďasien, kožným krvácaním, nedostatkom železa a nízkou náladou.

Je lepší tekutý lipozomálny vitamín C alebo v tabletách?

Výhodou tekutého lipozomálneho vitamínu C oproti tabletovej resp. kapsulovej forme je ľahšia stráviteľnosť a tým lepšia vstrebateľnosť. Využitie v organizme je oveľa vyššie, pretože tekuté vitamíny sú absorbované do krvného obehu krátko po požití. Pri tradičných tabletkách sa však nerozkladajú a nerozpúšťajú tak rýchlo, aby sa vstrebali. Tekuté vitamíny poskytujú vyššiu účinnosť a v závislosti od vašej dávky vám môžu poskytnúť vyššiu mieru absorpcie ako tradičné pilulky.

Tekuté lipozomálne vitamíny sú vhodné pre tých, ktorí majú problémy s užívaním tabliet/kapsúl. Patria sem deti alebo starší ľudia, ako aj tí, ktorí majú problémy s trávením a vstrebávaním. Tekuté lipozomálne vitamíny sa môžu riediť v šťavách, a preto sa ľahšie pravidelne užívajú.

Lipozomálny vitamín D

Nízky príjem v strave a obmedzené vystavovanie sa slnku viedli k tomu, že veľké množstvo populácie trpí nedostatkom vitamínu D. Podľa ministerstva zdravotníctva môže mať nedostatok vitamínu D až 25 % populácie, hoci vedci odhadujú, že je to oveľa vyššie.

Výhody vitamínu D

 • Je absolútne nevyhnutný pre silný a zdravý imunitný systém. Vitamín D je potrebný na spustenie špecializovaných bielych krviniek, ktoré pohlcujú baktérie a vírusy.
 • Zdá sa, že vitamín D reguluje uvoľňovanie inzulínu – zamedzuje vysokej hladine cukru v krvi.
 • Vitamín D sa môže podieľať na ochrane nášho genetického materiálu, pri jeho nedostatku dochádza k bunkovej mutácii.
 • Vitamín D zlepšuje náladu a je obzvlášť užitočný pri depresii, ktorá sa vyskytuje počas zimných mesiacov v dôsledku nedostatku slnečného žiarenia.

Ak navyše patríte k tým, ktorí majú sedavé zamestnanie a situácia vám nedovoľuje tráviť dostatočný čas na slnku, lipozomálny vitamín D vám ho v plnej miere nahradí.

Tekutý lipozomálny vitamín D Adelle Davis s vitamínom K2 stačí dávkovať jedenkrát denne pomocou 1 čajovej lyžičky

Lipozomálne železo

Železo sa takmer úplne vstrebáva z dvanástnika a hoci je železo jedným z najrozšírenejších prvkov na Zemi, nedostatok železa je najčastejšou poruchou výživy.

Vedeli ste, že…

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že až 29 % všetkých žien v reprodukčnom veku má na celom svete anémiu. Nedostatok železa okrem matky postihuje aj bábätko a WHO sa obáva, že 39 % detí mladších ako 5 rokov v rozvojových krajinách je anemických.

Soli železa sa používajú pri liečbe anémie z nedostatku železa. Hlavnými výhodami je ich rozsiahla dostupnosť a nízka cena. Avšak, konvenčná perorálna liečba železom je spojená s rôznymi obmedzeniami. Plynatosť, bolesť brucha, hnačka alebo zápcha sú najčastejšími nežiaducimi účinkami spojenými s podávaním železa v tabletkovej forme.

Výhody železa

 • Železo pomáha zvyšovať hemoglobín, keď človek stráca krv (najmä pri úrazoch a ženy pri menštruačných cykloch).
 • Pri nedostatku železa sa človek cíti unavený a bez energie. Jeho zvýšený príjem výrazne znižuje známky vyčerpania.
 • Pokiaľ patríte medzi aktívnych športovcov, železo dodáva potrebný kyslík pre vytrvalosť svalov a znižuje ich únavu.
 • Vďaka dostatku železa sa posilní aj váš imunitný systém.
 • Ak máte problémy so spánkom a zaspávaním, zvýšte príjem železa.

Lipozomálne železo je zvlášť dôležité pre tehotné ženy, dojčatá a malé deti či pre častých darcov krvi. Takisto by ho nemali podceniť ani ľudia so srdcovými problémami, po operácii žalúdka alebo vegetariáni a vegáni.

Doprajte svojmu telu to najlepšie

Lipozomálne železo, vitamín C a D sú pre telo oveľa prospešnejšie a efektívnejšie ako klasické formy vitamínov. Telo dokáže využiť ich priaznivé účinky v maximálnej možnej miere. Objavte ich silu a doprajte svojmu telu to, čo potrebuje.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nielen kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.