Ktoré pomôcky a korektory sú vhodné na halux?

Haluxy – vybočené palce – nie sú len estetickým problémom. Aj keď sa sprvoti zdá, že pôjde len o menšiu chybičku krásy, po pár rokoch zanedbávania sa človek môže dostať až k nevyhnutnému chirurgickému zákroku. Nepodceňujete hallux valgus. Poradíme vám, ktoré pomôcky sú na haluxy na nohe najlepšie.

Vybočený palec (Hallux valgus) je deformita palca na nohe, ku ktorému dochádza vtedy, keď zmení svoju polohu smerom dovnútra. Pripomína výrastok a môže obmedziť pohyblivosť kĺbu, spôsobiť bolesť, mravčenie či znecitlivenie kvôli tlaku kosti na nerv. Niekedy je stav natoľko vážny, že si situácia vyžaduje chirurgický zákrok.

Halux sa vyvíja mnoho rokov a rýchlosť progresie sa líši v závislosti od úrovne aktivity, opotrebovania topánok a genetických faktorov. Je častým problémom a zdrojom bolesti. Táto deformácia môže byť nielen genetická, ale aj získaná, a to predovšetkým nosením nevhodnej obuvi.

Čo je to Hallux valgus?

Hallux valgus – vybočený palec – je ochorenie vybočeného alebo vykriveného palca spojené s postupnou deformáciou palcov na nohách. S týmto ochorením súvisia aj deformácie chodidla.

Začiatok ochorenia sa prejavuje otlakom, dochádza k citlivosti kĺbu a začervenaniu kože na palci. Neskôr sa objavuje opuch a problémy s ohýbaním palca, pretože palec tlačí na ostatné prsty a tým sa deformuje predná časť chodidla (pokles priečnej klenby chodidla).

Kĺb palca na nohe pod tlakom hrubne a zväčšuje sa smerom do vonkajšej strany. To spôsobuje bolesť chodidla pri chôdzi.

Ako zistiť, či ide o Hallux valgus?

Diagnóza sa určuje lekárskym vyšetrením a rӧntgenovým snímkom. V nevyhnutných prípadoch je potrebná operácia. Operácia má uspokojivý estetický efekt. Hallux valgus spôsobuje bolesť, ktorá sa odstráni a je možné bezproblémové obúvanie a nosenie topánok.

Pri menej závažnej forme ochorenia sa odporúča prevencia. Najlepšou prevenciou je vhodná obuv (ortopedická, voľná, vzdušná), ortopedické vložky, vyhýbať sa noseniu topánok s vysokým opätkom, masáž chodidiel, precvičovanie prstov na nohách, rehabilitačné cvičenia, pomôcky na halux (cvičebné pomôcky, bandáže, korektory na halux, masť na hallux), niektorí lekári odporúčajú aj tejpovanie.

Aké sú príčiny vzniku haluxov?

Vznik haluxov má rôzne príčiny:

 • genetika (väzivová slabosť, väčšia pohyblivosť kĺbu);

 • získaná – nevhodná obuv (vysoké podpätky, tesné topánky, nepriedušné, úzke pančuchy, ponožky);

 • ploché nohy, skrátené šľachy, preťažovanie nôh (dlhodobé státie);

 • úrazy nôh.

Ochorenie Hallux valgus sa vyskytuje v dospelosti, týka sa hlavne žien nad 40 rokov a mužov vo veku 60 a viac rokov. U detí sa toto ochorenie prejavuje v období dospievania (puberty).

Haluxy postihujú najmä ženy

Ženy trpia týmto ochorením častejšie ako muži, pretože nosia často úzke topánky na vysokom opätku. Rozloženie váhy na nohu je nerovnomerné, klenba je preťažovaná a chodidlo v topánke je neustále utláčané a deformuje sa.

Ako si vybrať pomôcky na halux (vybočený palec)?

Výber správnej pomôcky na vybočený palec môže nielen zlepšiť vaše pohodlie, ale aj ušetriť peniaze. Pred samotným výberom pomôcky je potrebné si uvedomiť, aký problém chcete pomôckou vyriešiť. Trápi vás estetická stránka? Máte bolesť v kĺbe palca alebo mám podráždenú kožu od obuvi?

Presné pomenovanie problému je pri výbere pomôcky dôležité.

Základné rozdelenie pomôcok na vybočený palec Hallux valgus:

 • Korektory

 • Ortézy

 • Dlahy

 • Bandáže

 • Chrániče kĺbu palca

 • Anatomická obuv, Ortopedické vložky

 • Tejpy

Korektor na haluxy

Korektory sú špeciálne tvarované pomôcky z hygienického materiálu, ktoré fixujú palec v rovnej polohe a bránia prekrytiu (kontaktu s druhým prstom na nohe).

Korektory delíme podľa funkcie na:

 • Korektory bez chrániča kĺbu udržia palec v rovnej polohe a zamedzia prekrytiu palca s prstom. (Korektory bez chrániča sú tiež účinná prevencia proti vzniku mozoľov, oderov a poranení kože medzi palcom a druhým prstom na nohe).

 • Korektory s chráničom kĺbu majú rovnaké vlastnosti ako korektory bez chrániča, ale majú navyše mäkkú ochranu kĺbu palca, ktorá chráni kožu pred odieraním o obuv.

Užitočné ortézy na haluxy

Ortézy sú fixačné pomôcky s konštrukciou z plastu, ktoré fixujú palec v rovnej polohe, zmenšia uhol vybočenia palca, uľavia od bolesti a napätia v kĺbe palca, umožnia obmedzený pohyb po obydlí.

Spoločnou črtou všetkých ortéz na vybočený palec je ohybný kĺb, ktorý je na úrovni kĺbu palca. Použitie ohybného kĺbu umožní obmedzený pohyb s ortézou na nohe (napr. po obydlí). Ortézy nie sú určené na použitie v topánke.

Ortézu je možné nastaviť v oblasti palca (pre rôznu hrúbku palcov) a v oblasti priehlavku (pre rôzne široké chodidlá). Dĺžka ortézy je fixná a nie je možné ju nastaviť.

Ďalšia výhoda ortézy je, že má univerzálny tvar, ktorý je vhodný na ľavú aj pravú nohu. Ak potrebujete vyriešiť problém na oboch chodidlách. je rozumnejšie kúpiť si pár.

Obľúbenou ortézou je Svorto bandáž hallux valgus s kĺbom, ktorá sa používa pri problémoch s vybočeným palcom a zaisťuje jeho správne postavenie. Možno ju používať aj preventívne. Vďaka praktickému kĺbu váš pohyb nie je obmedzený. Ortéza je univerzálna a vhodná pre ľavú i pravú nohu.

Dlahy na zvýšenú fixáciu

Dlahy sú pomôcky so zvýšenou fixáciou palca, ktoré nekompromisne fixujú palec v rovnej polohe, zmenšia uhol vybočenia palca, uľavia od bolesti a napätia v kĺbe palca, pomáhajú po operácii Hallux valgus.

Výhoda používania dlahy na vbočený palec je, že nemá ohybný kĺb a vyrovnávací účinok je silnejší ako pri ortéze. Nevýhoda dlahy je, že sa s ňou nedá chodiť. Práve pre obmedzenie pohybu a silný účinok sa dlahy doporučujú používať v režime oddychu (napr. sledovanie TV, čítanie, počúvanie hudby alebo spánok).

Dlahu na vybočený palec môžete nastaviť pozdĺžne (podľa dĺžky chodidla a pozície kĺbu palca) a priečne so suchým zipsom (podľa šírky chodidla).

Dlahy sú väčšinou tvarované na ľavú alebo pravú nohu preto, ak potrebujete dlahu na obe nohy, musíte si kúpiť verziu na ľavú aj pravú nohu.

Svorto nočná bandáž na Hallux valgus sa používa pri problémoch s vybočeným palcom a zaisťuje jeho správne postavenie. Bandáž možno používať aj preventívne.

Textilné bandáže

Bandáže sú textilné pomôcky, ktoré podľa konkrétnej verzie fixujú palec v rovnej polohe, uľavia od bolesti a napätia v kĺbe palca, zmenšia uhol vybočenia palca, chránia kĺb palca pred mechanickým poranením od obuvi a spevnia pomocou kompresie tkanivo v okolí kĺbu palca.

Bandáže so suchým zipsom majú podobnú funkciu ako dlahy, ale navyše umožnia precíznejšie nastavenie veľkosti a vytvoria kompresiu (tlak) na spevnene tkaniva v okolí kĺbu palca.

Elastické bandáže majú vo vnútri gélové koleso, ktoré chráni kĺb palca pred obuvou. Pružný materiál telovej farby je nenápadný a veľmi dobre sa prispôsobí tvaru chodidla.

Značka Svorto ponúka bandáž Hallux valgus s gélovým chráničom kĺbu palca a používa sa pri problémoch s vybočeným palcom. Zaisťuje jeho správne postavenie a chráni proti otlakom. Môžete ho používať aj preventívne.

Pokiaľ potrebujete ochrániť aj počas dňa, na bežné nosenie sa hodí bandáž Svorto Hallux valgus denná.

Gélové chrániče

Chrániče sú gélové pomôcky, ktoré chránia kĺb palca pred mechanickým poškodením kože, pôsobia proti podráždeniu a začervenaniu kĺbu palca.

Chrániče kĺbu vybočeného palca pomôžu ľuďom, ktorí majú opuchnuté, červené a výrazné kĺby palca a chôdza v úzkej obuvi je pre nich utrpením. Chrániče môžu mať formu bandáže alebo gélovej pomôcky.

Gélový korektor s chráničom palca Svorto pomáha vyrovnať polohu vybočeného palca.

Vhodná obuv na haluxy? Anatomická obuv

Anatomická obuv a ortopedické vložky do topánok na haluxy sú pomôcky, ktoré udržiavajú správny tvar chodidla, sú vhodné na podporu priečnej a pozdĺžnej klenby, majú mäkkú textíliu na vnútornej strane topánky, ktorá poskytuje priestor a pohodlie nohám s haluxami, a aspoň 2,5 centimetrový opätok.

Tejpy proti bolesti

Tejpovacie pásky môžu zmierniť bolesť spôsobenú haluxom.

Vedeli ste, že ...

 1. Voľnopredajné lieky proti bolesti môžu dočasne poskytnúť úľavu od bolesti spojenej s vybočenými palcami. Najlepšie funguje lokálny gél Voltaren. Ide však o krém na haluxy, ktoré je len krátkodobým riešením, ktoré nevyrieši daný problém. Okrem toho sa neodporúča používať tieto produkty dlhšie ako dva týždne, pretože majú svoje vedľajšie účinky.

 2. Na boľavý sval alebo zranenie zaberá ľadová terapia. To isté platí pre vybočený palec. Terapia ľadom znižuje zápal. To je dôvod, prečo môže poskytnúť dočasnú úľavu od bolesti, ak sa stav zhorší alebo zapáli (červený a opuchnutý kĺb palca na nohe) v dôsledku aktivity alebo zle zvolených topánok. 

 3. Strečing môže byť liekom na problémy s vybočeným palcom. Ak vás trápia haluxy, cviky vám môžu pomôcť. Dôležité je poriadne si natiahnuť lýtko a klenbu chodidla, aby sa znížil tlak na postihnuté miesto. Chodidlá umiestnite na šírku bokov, roztiahnite prsty na nohách a zdvihnite päty zo zeme. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak tento cvik budete opakovať denne v troch sériách po 12 zdvihoch.

 4. Palce na nohách si môžete uvoľniť aj pomocou silikonového oddeľovača prstov. Silikónové separátory vybočeného palca (halux) poskytujú pohodlné odpruženie medzi každým prstom, tie sú potom natiahnuté a uvoľnené.

MEDIKAMENTI TIP: Nie je novinkou, že noha dieťatka rastie veľmi rýchlo. Na to, aby malo vždy správnu veľkosť obuvi, je potrebné meranie detskej nožičky v pravidelných, dvoj až trojmesačných odstupoch. U dievčatiek nožička prestáva rásť okolo štrnásteho roku, u chlapcov približne o dva roky neskôr. 

„Ľudské chodidlo je stroj majstrovskej konštrukcie a umelecké dielo.” (Leonardo Da Vinci)

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.