Najdôležitejšie veci do pôrodnice: Výbava, na ktorú nezabudnite

Pripravujete sa na deň D? Ak ste prvorodička, možno tápate v tom, čo sa vám oplatí a neoplatí zobrať do pôrodnice. Ak naopak čakáte ďalšie bábätko, iste oceníte menšie zhrnutie všetkého potrebného. Zoznam bežných vecí, ako nočná košeľa či základné hygienické potreby, vám dajú pred pôrodom v nemocnici. Čo si však zabaliť, a ktoré veci do pôrodnice patria medzi najdôležitejšie?

Výbava do pôrodnice. Aj keď by sa budúce mamičky mali stresovať čo najmenej, veci do pôrodnice im často robia ťažkú hlavu. Čo zbaliť? Vybavíme pre vás celý balíček do pôrodnice.

Čo potrebujem do pôrodnice?

Myslite na klystír

Klystír si dokážete urobiť sama, kým čakáte v pôrodnici, kým sa vám rozbehne pôrod. Väčšina pôrodníc používa na vyprázdnenie pred pôrodom mydlovú vodu a niektoré pôrodnice klystír ani neriešia.

Odporúčame vám klasické glycerínové čapíky alebo Dulcolax čapíky, efekt sa dostaví od 10 do 30 minút.

No-spa tablety

No-spa sú tablety na zmiernenie kontrakcií, keď pôrod ešte nie je rozbehnutý, avšak kontrakcie už musíte predýchavať. Relaxujú svalovinu, preto môžu dopomôcť k rozbehnutiu pôrodu. Podávajú ich aj v niektorých pôrodniciach – informujte sa však dopredu.

Balzam na pery

Určite si teraz poviete, a to už mi je na čo? Množstvo rodičiek má pri pôrodoch problémy nielen s popraskanými bradavkami, ale aj ryhami na perách. Aj keď sa to môže zdať ako nedôležitý problém, v danom momente určite oceníte, ak budete mať k dispozícii lanolínovú masť.

Viete ju použiť nielen na popraskané pery, ale aj na bradavky po dojčení.

Novorodenecká súprava do pôrodnice

Súpravička do pôrodnice pre mamičku

Čaj pre dojčiace matky

Na trhu je široké portfólio čajov pre dojčiace matky. Určite je potrebné pozerať čaje s obsahom feniklu, anízu či jastrabiny lekárskej.

Výživový doplnok na podporu tvorby mlieka

Množstvo mamičiek vám odporučí, že do pôrodnice stačí čaj. Tekutiny je potrebné pri dojčení zvýšiť, no počkať na to, ako sa rozbehne tvorba mlieka prirodzene. Je potrebné počkať aspoň tri dni. Ak však ani potom mlieko nepríde, je vhodné siahnuť po doplnkoch.

Veľmi dobré tablety na tvorbu mlieka sú Lactil či tablety s obsahom Benedikta lekárskeho alebo Senovky gréckej a ich kombinácie, ktoré krásne zvyšujú tvorbu mlieka. Odporúčame ich užívať obe naraz a vo väčšom množstve.

Ako užívať tabletky na podporu mlieka? Aj keď je na krabičke napísané, že stačí užívať dve tabletky denne, toto množstvo nemusí postačovať.

MEDIKAMENT TIP: Laktačné sestry z pôrodnice radia užívať na podporu tvorby mlieka 3 tablety so senovkou gréckou a benediktom lekárskym 3-krát denne z oboch bylín. Celkovo 18 tabliet denne. Pokiaľ niektorí výrobcovia na obale píšu 4-4-3 dávkovanie, je to postačujúce.

Klobúčiky na dojčenie

Medzi ďalšie potreby do pôrodnice patri klobúčiky. Prikladanie dieťatka k prsníku a dojčenie môže prebiehať úplne bez problémov. Zvykne ich však odporúčať až laktačná sestra, ak je problém s nevystúpenými bradavkami.

Sú jednou z alternatív, ako aj napriek nevystúpeným bradavkám dojčiť. Na trhu sú rôzne značky: Avent, Mam či Medela alebo Lansinoh.

Pre prvorodičky odporúčame siahnuť po Medela, treba však upriamiť pozornosť na veľkosti.

Klobúčiky od rôznych značiek majú rôzne veľkosti – vždy závisí od veľkosti bradavky:

Prvá pomoc na popôrodnú ranu

Bionect sprej je výborný na hojenie rán, môže sa aplikovať priamo na jazvu, prípadne ranu. Obsahuje striebro a kyselinu hyalurónovú. Dezinfikuje, urýchľuje hojenie, hydratuje ranu a neštípe. Existuje aj Bionect krém, no obsahuje už len kyselinu hyalurónovú.

Ďalšou alternatívou je Alfasilver sprej. Obsahuje ionizované striebro, ktoré ma antibakteriálny účinok. Regeneruje a urýchľuje hojenie. Kyselina hyalurónová v ňom nie je, ale má tiež dobrý regeneračný účinok pre zjazvené tkanivo. Odporúčajú po každej toalete sa osprchovať a po každej sprche nastriekať. Výborne chladí, zmierňuje štípanie a rana sa mi rozhodne rýchlejšie zahojila. Na rozdiel od Bionect spreju neobsahuje kyselinu hyalurónovú.

 • LANSINOH Kontaktný chránič bradaviek (2x20 mm) 1x2 ks
  11,64 € Skladom
  LANSINOH Kontaktný chránič bradaviek (2x20...

  Matka a dieťa/Dojčenie/Ostatné

  Lansinoh kontaktný chránič bradaviek je efektívna pomôcka pre podporu dojčenia na krátkodobé použitie tam, kde sa vyskytne jeden alebo viac z nasledovných dôvodov: sanie alebo priloženie vášho dieťaťa je ovplyvnené uzdičkou medzi jazykom/podnebím a perami, prematuritou (predčasne narodené deti), chorobou alebo ak je dieťa príliš malé, vaše...

  11,64 €
 • Lactil cps 1x56 ks
  12,32 € Skladom
  Lactil cps 1x56 ks

  S.A. Tilman N.V.

  Matka a dieťa/Dojčenie/Podpora dojčenia

  Výživový doplnok vo forme kapsúl pre dojčiace ženy. Obsahuje: suchý extrakt z anízu* (4:1) (Pimpinella anisum) 150 mg, suchý extrakt z fenikla* (6-8:1) (Foeniculum vulgare) 125 mg. *Produkt ekologického poľnohospodárstva. Kontrolované systémom Certisys BE-BIO-01. Viac na adcc.sk

  12,32 €

Veľa žien si do pôrodnice berie Dettol sprej. Neštípe, môžete ho aplikovať priamo na ranu, ale má však len dezinfekčný účinok.

Popôrodné jednorazové nohavičky do pôrodnice

Popôrodné jednorazové nohavičky sú výbornou pomôckou, vďaka ktorej nemusíte riešiť pranie či zašpinenie a sú praktické. Výborné sú Tena FIX od značky Hartman.

Vložky do pôrodnice

Sú pôrodnice, kde sestričky budú od vás pýtať pôrodnícke vložky už pri príchode. Najpredávanejšie sú Samu, sú cenovo dostupnejšie ako klasické menštruačné, čo je veľká výhoda, keďže sa menia veľmi často, a sú priedušné.

Práve ich priedušnosť z nich robí produkt, ktorý sa odporúča do pôrodnice priniesť, klasické menštruačné vložky môžu zhoršiť hojenie rany, prípadne spustiť infekčné procesy. Sú rôzne veľkosti. Najpredávanejšia je veľkosť S, ak je krvácanie silnejšie dáte si jednoducho dve.

Odsávačka mlieka s dojčenskou fľašou a striekačka

Mlieko zvykne nastúpiť na tretí deň od pôrodu. Niektoré deti sú hladné už na druhý deň a vy len prikladáte a prikladáte, a čakáte kedy dorazí. Pokiaľ však naraz príde v hojnom množstve, odsávačka sa vám zíde. S jej kúpou však vždy počkajte až dovtedy, kým budete s istotou vedieť, ako prebieha samotné dojčenie.

Prečo striekačka? Odsaté mlieko nie je dobré dávať prvé týždne na fľašu, aby sa sací reflex a prikladanie k prsníku nenarušilo, preto mliečko ktoré odsajete, dávajte dieťatku striekačkou.

Vložky do podprsenky pri dojčení

Opäť platí, že závisí od množstva mlieka, avšak, ak ich už budete potrebovať, cenovo najdostupnejšie sú značky Bell.

MEDIKAMENT TIP: Aj napriek tomu, že sú vložky do podprsenky Bell dostupnejšie, majú povrchovú úpravu vložky lepivú, čo nemusí vyhovovať všetkým ženám.

Nájdete aj drahšie Avent, Lansinoh či Mam. Avent a Lansinoh dobre vsiaknu mlieko, nie je potrebné ich často meniť a majú jemnú textúru – citlivým a podráždeným bradavkám nevadili.

Hemoroidy

Veľa mamičiek ma po pôrode problém s hemoroidmi – aj keď ide iba o slabšie krvácanie alebo nemôžete vôbec sedieť.

Preventívne odporúčame si so sebou priniesť aj čapíky alebo masť, podľa toho, s akým problémom už do pôrodnice idete. Ak nemáte žiadne problémy, odporúčame aspoň masť, ktorú viete použiť aj na vonkajší aj vnútorný hemoroid. Na trhu je toho mnoho, najobľúbenejšie sú Procto-glyvenol či Preparathion H.

Očné kvapky na popraskané cievky

Aby bola vaša výbavička do pôrodnice kompletná, sú mamičky, ktorým pri pôrode praskajú cievky v očiach. Preto odporúčame pribaliť očné kvapky alebo masť s obsahom heparínu, aby sa vám čím skôr vstrebali. V lekárni si viete zakúpiť buď očnú masť Parin-POS alebo očné kvapky HYLO-Parin.

Kojenecká súprava do pôrodnice pre novorodenca

Ak balíte výbavičku – balík do pôrodnice pre bábätko, nezabudnite na nasledujúce doplnky.

Krém na zapareniny

Najlepšiu skúsenosť majú mamičky a bábätká so značkou Sudocrem, Bepanthen a Klorane bebe. Deti ich dobre znášajú a sú super aj ako prevencia.

Sudocrem je mastnejší, biely, pastovitý. Bepanthen je mastný, priesvitný a môžete ho využiť aj v zime na tváričku, popraskané pery, suché ruky a na lyžovačku. Obsahuje 5 % dexpanthenol, ktorý krásne regeneruje. Ak vám nevadí mastnejšia textúra, skúste ho aj v lete po opaľovaní.

Klorane bebé krásne vonia, pretože obsahuje nechtík. Deti túto značku dobre znášajú.

MEDIKAMENT TIP: Ak vzniknú zapareniny, inšpirujte sa naším článkom, ktoré produkty sú pre bábätká najúčinnejšie.

Kozmetiku pre bábätko na prvý kúpeľ

Veľmi obľúbenou detskou kozmetikou je Bioderma ABCderm rada. Tuhé mydlo, kto neobľubuje tuhé mydlá, tak gél, vlhčené obrúsky, olejček alebo mlieko po kúpeli by malo stačiť.

Kvapky proti kolikám, rektálna rúrka

Veľa bábätiek trpí rôznymi bolesťami bruška a kŕčmi hneď, ako začnú papať. Môže to byť spôsobené tým, že sa pri dojčení „nahltajú“ vzduchu, alebo majú problém stráviť mliečko a nafúkne ich.

Preto je dobré mať po ruke kvapky, ktoré uľavia vášmu drobčekovi. Najčastejšie sa používajú Espumisan kvapky, prípadne Sab Simplex, ktoré eliminujú množstvo plynu v črievkach.

 • Sudocrem Multi-Expert ochranný krém 400 g
  10,99 € Skladom
  Sudocrem Multi-Expert ochranný krém 400 g

  Teva Czech Industries s.r.o.

  Matka a dieťa/Plienky a prebaľovanie/Na zapareniny

  Ochranný krém na podporu liečby a prevencie plienkovej dermatitídy, odrenín a podráždenia pokožky, dermatitídy pri inkontinancii u dospelých, pre ochranu pokožky v okolí poranení.

  10,99 €
 • KLORANE BEBE hydratačné mlieko 500 ml
  19,90 € Skladom
  KLORANE BEBE hydratačné mlieko 500 ml

  Pierre Fabre Dermo-cosmétique

  Matka a dieťa/Detská kozmetika/Krémy, mlieka, oleje

  Hydratačné mlieko na telo s upokojujúcim výťažkom z nechtíka získaným z kvetov pestovaných BIO. 96% prírodné zloženie. Nelepivá textúra. normálna až suchá koža bábätká a dojčatá klinicky testované pod dohľadom pediatrov. Viac na adcc.sk

  19,90 €
 • Bepanthen Baby masť 100 g
  10,05 € Skladom
  Bepanthen Baby masť 100 g

  Bayer

  Matka a dieťa/Plienky a prebaľovanie/Na zapareniny

  Masť pomáha chrániť pokožku detského zadočka pred začervenaním. Vytvára na pokožke priedušnú transparentnú vrstvu. Obsahuje pantenol (provitamín B5). Podporuje prirodzenú regeneračnú schopnosť pokožky. Vhodná pre najmenšie deti: klinicky testované. Viac na adcc.sk

  10,05 €

Ak patrite medzi mamičky, ktoré chcú pre dieťatko len prírodné veci, pre vás by bol vhodný Baby calm, čo je zmes bylinných extraktov.

Ak nechcete bábätku podávať žiadne kvapky, pomôcť môže ešte rektálna rúrka, ktorá pri podráždení konečníka odvedie plyny von.

Jednorazové podložky do pôrodnice

Na nepremokavé podložky do pôrodnice určite nezabudnite. Bude to výborná pomoc pri prebaľovaní. Ak si ich aj kúpite viac, určite ich využijete aj neskôr, napríklad na prechádzke, keď bude treba dieťatko prebaliť mimo pohodlia domova.

Odsávačka hlienov

Možno si poviete, že do nemocnice vám odsávačku hlienov netreba. No čistý noštek je pri dojčení veľmi dôležitý, aby bábätko mohlo dýchať, a tak sa dobre prisalo. Ak by ste ju aj v nemocnici priamo nevyužili, určite sa zíde neskôr doma.

Na trhu je viacero druhov. Sú elektrické, na vysávač, prípadne obyčajné. Najčastejšie mamičky používajú hadičkovú odsávačku do firmy GAMA a doma odsávačku na vysávač od firmy Arianna alebo Noštek. Do nemocnice odporúčame určite klasické alebo elektrické.

Ortopedické nohavičky

Ortopedické nohavičky sa používajú ako prevencia pre správny vývin bedrových kĺbov dieťatka. Väčšinou sa používajú až po kontrolu ortopéda, ktorý rozhodne o nutnosti ich ďalšieho používania.

Na tento účel sa využívajú aj abdukčné perinky v rôznych veľkostiach.

Gázové štvorce na pupočník

Tak ako o popôrodnú ranu, sa treba starať aj o pupočník. Nemal by byť zakrytý, aby bol zabezpečený prístup vzduchu a nedochádzalo k zápalu.

Aby sa nezačal zapaľovať, je dôležité aj jeho pravidelné čistenie. Na to sa vám zídu gázové štvorce – Sterilux ES 5x5 cm.

Výhodou je, že pri zápale môžete využiť prípravok na popôrodnú ranu, spomínaný Bionect sprej alebo Dettol.

Najčastejšie otázky a odpovede prvorodičiek

Koľko vložiek do pôrodnice?

Je to veľmi individuálne. Množstvo je potrebné určiť podľa sily kontrakcií, keď sa maternica čistí a s tým spojeným krvácaním.

Pred pôrodom si zistite, či ich v danej pôrodnici neposkytujú. Sú pôrodnice, kde ich rodičkám dávaju (napríklad v Bratislave), no v každom prípade odporúčame aspoň dve balenia (čiže 40 ks).

Jedno balenie si zoberte do pôrodnice a podľa potreby informujte svojich blízkych, ak by vám ich bolo treba viac. Myslite na to, že ich budete potrebovať aj po prepustení z pôrodnice.

Približne 14 dní je čistenie intenzívnejšie, no je to veľmi individuálne.

Potrebujem do pôrodnice sieťované nohavičky?

Je to veľmi dobrý spôsob, ako prichytiť popôrodné vložky tam, kde to rodička potrebuje. Hlavne pri pretečení nemusíte prať bavlnené nohavičky. :)

Aké plienky zobrať do pôrodnice?

Obľúbené sú Pampers Newborn pre najmenšie deti. Veľmi sa však nimi nezásobujte, nakoľko deti veľmi rýchlo rastú na hmotnosti a o pár týždňov im už nebudú pasovať.

Sú vhodné od 2-5 kg, takže sedia aj väčším novorodeniatkam.

Kedy sa zbaliť do pôrodnice?

Najlepšie vtedy, keď vám začne materská. Ide o najneskorší termín, ktorý sa odporúča, lebo treba myslieť aj na predčasniatka, ktoré sa rodia aj o dva týždne skôr (v 36. týždni).

Využijem v pôrodnici aj župan?

Rozhodné áno, keď idete v pyžame na vyšetrenie (ak vám však nevadí isť po chodbe v pyžame, tak to nebudete potrebovať).

Ktoré doklady zobrať do pôrodnice?

Občiansky preukaz, preukaz poistenca, a ak nie ste s polovičkou zosobášení, potrebujete potvrdenie otcovstva z matriky.

Kedy je potrebné ísť do pôrodnice?

Odtečená plodová voda a kontrakcie sú indikátormi, kedy ísť do pôrodnice. Pokiaľ sa kontrakcie opakujú každých 4-5 minút, neotálajte.

Spoľahnite sa na zoznam

Možno sa zdá, že je toho veľa a niečo z toho vôbec nevyužijete, ale šťastie praje pripraveným. Bežná mamička využije 95 % z tohto zoznamu. A aby ste na nič nezabudli, odporúčame  si spísať malý zoznam a značiť si, čo už máte. Náš e-shop vám ponúkne všetky potrebné veci do pôrodnice. Potom už len v pokoji môžete čakať na príchod vášho malého drobčeka.

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, keďže sa vo svojej praxi stretávam s čoraz väčším počtom osôb, ktorých trápia podobné ťažkosti.