Čo na zapareniny u bábätka? 5 tipov, ako ho zbaviť bolesti

Teplo, vlhko a trenie pokožky – ideálne podmienky na vznik zaparenín. Zapareniny v oblasti plienok (plienková dermatitída kože), je častým problémom u novorodencov, bábätiek a dojčiat. Ide o zápalovú kožnú reakciu v oblasti zadočka a konečníka, ktorá môže prechádzať až na vnútorné stehná a pás. Nikto nechce, aby jeho bábätko trpelo. Poradíme vám, čo na zapareniny u novorodenca a bábätka.

Častou komplikáciou je kvasinková infekcia genitálií, ktorá sa môže šíriť do okolia. Zapareniny sa môžu vyskytnúť aj v záhyboch kože dieťatka.

Ako vyzerá zaparenina u novorodencov?

Zapareninu spoznáme na základe červených, zapálených plôch, plných malých vyrážok, ktoré sú svrbivé, boľavé, opuchnuté a na dotyk teplé.

Prečo vznikajú zapareniny u bábätka?

Za vznik zaparenín je zodpovedných viacero faktorov:

 • teplo a vlhko v plienke,

 • mechanické trenie (nevhodná veľkosť plienky),

 • dráždivé látky v stolici a v moči,

 • alergia alebo zvýšenie hladín pH kože vplyvom moču a výkalov.

Čo je dobré na zapareniny u bábätka?

Dôkladná hygiena

Ako prvoradé je dôkladné čistenie oblastí pod plienkou, od zvyškov stolice a moču.

Odporúča sa používať len čistú vodu alebo produkt s takmer fyziologickou hodnotou pH (detské mydlá), prípadne čistiace obrúsky.

Vhodné sú aj bylinné kúpele (napr. z harmančeka pravého, nechtíka lekárskeho, repíka lekárskeho alebo ovsený kúpeľ), ktoré podráždenú pokožku upokoja, pôsobia protizápalovo a majú aj hojivý účinok.

Na konci zadoček poriadne usušte, avšak nie trením, ale prikladaním uteráka.

„Vetranie zadočka“

Pri zapareninách je dôležité nechať dieťatko s holým zadočkom viackrát do dňa, ak je to možné. Oblasti, ktoré sú neustále prekryté plienkou, sa vetrajú, zároveň sa vysušujú a znižuje sa trenie od plienky.

Správna voľba plienok pre bábätká

V dnešnej dobe sa používajú jednorazové plienky, ktoré sú priedušné, obsahujú absorpčné gély, čo vedie k zníženiu frekvencie výskytu plienkovej dermatitídy.

Plienky by mali byť primerane veľké, aby v nich dieťa nebolo utiahnuté a obmedzené v pohybe.

Časté prebaľovanie

Odporúča sa vymieňať plienky bábätku niekoľkokrát do dňa, niekedy aj každé 2 hodiny, aby sa znížilo vystavenie pokožky dráždivým látkam, a aby pokožka zostala čo najsuchšia. Taktiež je potrebné prebaľovať dieťa aspoň 1-krát v noci.

Krém na zapareniny pre novorodenca

Prvé, po čom siahajú rodičia, sú rôzne krémy na zapareniny pre deti, ale ktorý je ten správny? Medzi najbežnejšie a najúčinnejšie lokálne krémy patria krémy s obsahom oxidu zinočnatého, lanolínu a s pridanými vitamínmi A, D alebo s vitamínom E.

V rámci prevencie sa odporúča použitie bariérovej vrstvy krému pri každej výmene plienky a vyhýbanie sa úplnému odstráneniu medzi aplikáciami, aby sa predišlo zbytočnému podráždeniu trením plienkou.

Nesiahajte po zásype

Je dôležité sa vyhnúť mastiam, ktoré zabraňujú prístupu vzduchu k pokožke a natieraniu hrubých vrstiev krému. Zásyp sa neodporúča na podráždenú a navyše vlhkú pokožku.

Zinková masť na zapareniny

Základom krémov na zapareniny je oxid zinočnatý, ktorý má sťahujúce (adstringentné) účinky. Znižuje kožnú sekréciu, zadržiava vodu v tkanivách, čo je prospešné pri regenerácii kože.

Aj samotná zinková masť je dobrou voľbou pri zapareninách, vďaka protizápalovým a hojivým účinkom. Spolu s lanolínom, ktorý zvykne byť tiež súčasťou krémov na zapareniny, vytvárajú ochranný film, ktorý chráni pokožku pred pôsobením moču a stolice. Samotný lanolín upokojuje podráždenú pokožku a zároveň ju zvláčňuje.

Rybacia masť na zapareniny

Prípravky s pridaným rybím olejom – Rybilka alebo Pasta s rybím olejom – ktoré sú známe obsahom vitamínov A, D3 a nasýtenými a nenasýtenými mastnými kyselinami, sú ďalšou vhodnou voľbou v boji so zapareninami.

Vitamín A pomáha zvyšovať obranyschopnosť kože, zabraňuje vzniku a rozvoju zápalu a urýchľuje regeneráciu kože. Taktiež vitamíny D alebo vitamín E pomáhajú regenerovať poškodenú kožu.

Iné krémy na zapareniny u detí

Na zníženie bolesti a podráždenia je dobré si vybrať krém s pridaným benzylalkoholom – Sudocrem. Ten má navyše antibakteriálne a antifungicídne vlastnosti.

Znížiť začervenanie viete aj pomocou krémov s obsahom dexpantenolu – Bepanthen – ktorý podporuje hojenie buniek a má protizápalový efekt.

Pri pridruženej kvasinkovej infekcii sa používajú krémy s obsahom účinnej látky clotrimazolum. Využíva sa Imazol na zapareniny, ktorý pôsobí proti kvasinkovej infekcii a zároveň vysušuje, preto je vhodný aj pri mokvajúcich kvasinkových infekciách.

 • PLUS LEKÁREŇ Zinková masť 30 g
  7,34 € Skladom
  PLUS LEKÁREŇ Zinková masť 30 g

  Kozmetika/Telo

  Dermálna masť s vysokým obsahom zinku, s obsahom bisabololu, alantoínu, vitamínu E a prírodných olejov (bambucké maslo, kokosový olej). Namáhanú pokožku - hlavne v oblasti kožných záhybov chráni, upokojuje a mierne vysušuje. Viac na adcc.sk

  7,34 €
 • Sudocrem Multi-Expert ochranný krém 400 g
  10,99 € Skladom
  Sudocrem Multi-Expert ochranný krém 400 g

  Teva Czech Industries s.r.o.

  Matka a dieťa/Plienky a prebaľovanie/Na zapareniny

  Ochranný krém na podporu liečby a prevencie plienkovej dermatitídy, odrenín a podráždenia pokožky, dermatitídy pri inkontinancii u dospelých, pre ochranu pokožky v okolí poranení.

  10,99 €
 • IMAZOL krémpasta pasta 30 g
  3,02 € Skladom
  IMAZOL krémpasta pasta 30 g

  Laboratoires Galderma

  Zdravotnícke potreby/Inkontinenčné pomôcky/Kozmetické pomôcky

  Krémpasta je dermálna pasta, ktorá obsahuje liečvo klotrimazol (imidazolový derivát). Krémpasta je určená na liečbu: plienkového zápalu kože (plienková dermatitída), veľkoplošných mokvajúcich poškodení kože. Viac na adcc.sk

  3,02 €

Zapareniny na krku u bábätka

U bábätiek sa dosť často vyskytujú zapareniny nielen v plienkovej časti, ale aj v oblasti krku. V rámci terapie a prevencie postupujeme podobne ako pri plienkovej dermatitíde.

Nezabúdajme na dôkladnú hygienu a následné ošetrenie krémom na báze oxidu zinočnatého alebo s obsahom dexpantenolu. Vhodný detský krém na zapareniny na krku je Sudocrem alebo Bepanthen.

V prípade, že dané miesto začne mokvať, pomôcť by mala Imazol krémpasta s obsahom antimykotika.

Na takéto podráždené miesta (aj v oblasti plienky) je možné použiť produkty vo forme spreja, ktoré upokojujú a regenerujú pokožku, znižujú začervenanie, dané miesto vysušujú, čím zabraňujú možnému mokvaniu. Vhodné sú: Avène Cicalfate+ alebo Bioderma Cicabio Lotion spray.

Nezabúdajte, základom je prevencia

Ak chceme chrániť naše dieťa pred boľavým zadočkom, mali by sme sa riadiť pravidlom ABCD a dopriať mu:

 • A = air (vzduch)

 • B = barrier (bariéra, krémy)

 • C = cleansing (čistenie, hygiena)

 • D = diaper (plienka)

Autor

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.