Ako sa starať o protézu na zuby?

Starostlivosť o zuby sa s príchodom zubnej protézy ani zďaleka nekončí. V mnohých prípadoch si vyžaduje ešte viac pozornosti ako vlastné zuby. Zachytáva sa vám o protézu potrava a neviete ju poriadne uchytiť? Poradíme vám nielen to, aký fixačný krém je na protézu najlepší, ale aj ako sa o protézu starať.

Usmievajte sa so zubnou protézou

Milióny ľudí má problémy so zubami. Zubná náhrada pomáha s vysporiadaním sa s neúplným chrupom pri problémoch so žuvaním potravy, rozprávaním, vzhľadom alebo spoločenskými aktivitami. Avšak ani tá najdokonalejšia nemôže plnohodnotne zastúpiť prirodzené zuby človeka a vyžaduje si množstvo pozornosti.

Typy zubných náhrad

Zubné náhrady sa označujú ako náhrady chýbajúcich zubov. Predstavujú tiež aj rôzne opravy zubov, ako oprava zubného kazu, náhrada vytrhnutého zubu či náhrada celého chrupu. Podľa toho sa zubné náhrady rozdeľujú do viacerých skupín: zubné korunky, mostíky, snímateľné zubné protézy alebo implantáty.

Protéza na zuby

Po zubnej protéze stomatológ siaha v prípade, keď sú zuby silno poškodené a museli byť odstránené. Podľa poškodenia chrupu sa volí buď čiastočná, alebo celková protéza.

Čiastočná protéza nahrádza zuby, ktoré boli odstránené a vypĺňa tak priestor po nich. Celková protéza sa volí pri úplnej strate horných alebo dolných zubov. V oboch prípadoch je dôležité zhotovenie zubnej náhrady.

Zubné protézy sa vyrábajú zo špeciálneho živicového plastu, do ktorého sú vsádzané umelé zuby. Čiastočná protéza sa kotví na zvyšné zuby, ktoré neboli odstránené, a tak zabezpečujú oporu. Pri úplnej protéze je dôležitý podtlak, ktorý protézu k ďasnu „prisaje“. Avšak ani v jednom prípade sa nedajú zrovnávať prirodzené a umelé zuby.

Problémy so zubnou protézou

Protéza na zuby na začiatku môže pôsobiť nepríjemným dojmom. Zvykanie na ňu trvá aj niekoľko týždňov.

Precitlivenosť, podráždenie ďasien, nadmerná tvorba slín či dávivý reflex sú častým prejavom „boja“ so zubnou protézou.

Na začiatku nosenia hornej protézy, ktorá prekrýva chuťové poháriky na podnebí, môže byť chuťová funkcia utlmená, čo sa však po určitom čase zlepší.

Často nastáva problém s vyslovovaním určitých hlások a slabík, alebo sa môže stať, že hoci protéza perfektne sadne na svoje miesto, svaly ešte nie sú prispôsobené a dobre nedrží.

Tipy na dokonalú starostlivosť o protézu na zuby

Stabilita s fixačným krémom na protézu

Stabilitu zubnej protézy zabezpečuje špeciálny fixačný krém. Väčšina fixačných krémov je určená pre hornú aj dolnú zubnú protézu. Zabezpečujú vysokú silu fixácie a účinok na celý deň. Taktiež zvyšujú silu hryzu, bránia vnikaniu časticiam potravy pod zubnú protézu a chránia sliznicu protézneho lôžka.

Ak hľadáte najlepší fixačný krém na protézu, Corega ponúka riešenie. Jej fixačné krémy sa nanášajú v tenkých pásikoch na suchú protézu, ktorá je očistená a zbavená zvyškov krému alebo potravy. Následne sa ústna dutina vypláchne vodou a vloží zubná protéza, pridrží sa pár sekúnd a uvoľní. Lepšiu stabilitu na mieste zabezpečuje zahryznutie.

Extra silný fixačný krém Corega alebo aj „lepidlo na zuby” má vysokú silu fixácie a celodenný účinok, zvyšuje silu zhryzu a chráni sliznicu protézneho lôžka.

Čistiace tablety na bielenie protéz

Pri vyberaní zubnej protézy je vhodné na začiatok si vypláchnuť ústnu dutinu vlažnou vodou a pomaly vybrať protézu. Očistite ju od zvyškov krému a potravy alebo využite čistiace tablety Corega, ktoré lákajú nízkou cenou, no výbornými bieliacimi a antibakteriálnymi účinkami.

TIP: Protézu po vybratí z ústnej dutiny je nutné držať vo vode, aby vplyvom sucha nezmenila svoj tvar.

Čistiace tablety sú vhodné na lepšie dočistenie zubnej protézy. Majú antibakteriálny a protiplesňový účinok. Správne použitie tabliet spočíva v tom, že tableta sa vkladá do nádoby s vlažnou vodou a hneď za ňou sa vloží zubná protéza.

Šumivé čistiace tablety COREGA BIO Tabs sú najvhodnejšou voľbou na udržanie zubnej protézy v perfektnom stave.

 • COREGA Original extra silný fixačný krém 40 g
  4,68 € Skladom
  COREGA Original extra silný fixačný krém 40 g

  GSK Consumer Healthcare

  Značky/GlaxoSmithKline

  Jedzte, hovorte a smejte sa s istotou. Krém Corega zaisťuje fixáciu zubnej náhrady po dobu až 12 hodín, pomáha predchádzať zachytávaniu zvyškov jedla.

  4,68 €
 • COREGA Max Control fixačný krém 40 g
  5,15 € Skladom
  COREGA Max Control fixačný krém 40 g

  GSK Consumer Healthcare

  Značky/GlaxoSmithKline

  Corega Max Control kryje povrch zubnej náhrady a poskytuje tak ochranu pred prenikAním potravín a celodennú pevnú fixáciu zubnej náhrady. Presná tryska umožňuje použitie správného množstva prípravku okolo okraja protézy, čím vznikne utesnenie po celom obvode. Viac na adcc.sk

  5,15 €
 • COREGA BIO Tabs čistiace tablety 136 ks
  16,04 € Skladom
  COREGA BIO Tabs čistiace tablety 136 ks

  GSK Consumer Healthcare

  Značky/GlaxoSmithKline

  Corega čistiace tablety sú určené na čistenie celkových zubných náhrad a jednoduchých čiastočných snímateľných náhrad. Ich vysoká účinnosť je zaistená pomocou aktívneho kyslíka a proteolytických enzýmov. Corega čistiace tablety sa pri pravidelnom používaní dvakrát denne rozpúšťajú a odstraňujú nečistoty, škvrny a usadeniny zo živičného povrchu zubných...

  16,04 €

Ako si zvyknúť na zubnú protézu?

Na začiatku nosenia každej protézy je dôležité splniť pár krokov, ktoré sú potrebné na lepšie prispôsobenie sa zubného podnebia k zubnej protéze a na lepší návyk aj pri rozprávaní či žuvaní.

Protézu zbytočne nevyberajte

Dôležité je v prvých 2 týždňoch nosiť protézu čo najčastejšie, ak sa dá neustále (aj v noci) a vyberať ju iba pri čistení. Po osvojení sa je vhodné neskôr na noc protézu vyberať, aby sa sliznica zregenerovala.

Vhodné je na začiatku cmúľať tvrdé cukríky, čo môže zmierniť dávivý reflex a nadmernú tvorbu slín.

Nacvičujte nosenie protézy

Reč si nacvičujte pred zrkadlom alebo taktiež je vhodné precvičovať si čítaním nahlas. Taktiež je dôležité si dávať pozor na horúce jedlá, či nápoje.

V žiadnom prípade sa nesmie protéza opravovať a vylepšovať. Všetko treba konzultovať so zubným lekárom, prípadne si protézu nechať počas roka skontrolovať.

Autor

Som absolventkou Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave. Mojou prioritou sú pacienti, ktorým sa snažím počas mojej práce venovať na 100%, pretože zdravý pacient = šťastný pacient. Aby som bola pacientom čo najviac nápomocná, tak pokračujem vo svojom vzdelávaní na Univerzite Komenského a to vlastným výskumom a písaním rigoróznej práce.