Pigmentové škvrny - účinné látky, ktoré zaručene pomáhajú!

Každý túžime po krásnej a najmä zdravej pokožke. Môže však nastať situácia, že o peknú pokožku musíme zabojovať. Nepríjemnou estetickou záležitosťou sú pigmentové škvrny, ktoré súvisia s poruchou tvorby melanínu. Dermatológovia ju označujú ako lokálnu hyperpigmentáciu. Čo ju však spôsobuje?

Melanín, kožné farbivo, má schopnosť pohltiť až 90% ultrafialového žiarenia. Je potrebné zdôrazniť, že jeho tvorba je prirodzenou obrannou reakciou tela pred pôsobením UV žiarenia zo slnka, najmä v lete, keď je intezita UV žiarenia najsilnejšia . Tvorba melanínu sa volá melanogenéza a prebieha v pokožkových bunkách melanocytoch. Cez dendritické výbežky sa následne melanín inštaluje nad jadrá keratinocytov (pokožkových buniek epidermis), čo nám spôsobí sfarbenie kože dohneda a chráni nás pred spálením.

V čase, keď sa prestaneme slniť a vystavovať slnku, naše telo zareaguje tak, že sa melaním začne vyrábať v obmedzenom množstve a my postupne strácame tmavšie zafarbenie pokožky a dostaneme sa do prirodzeného, celoročného sfarbenia pokožky. Môže však nastať situácia, že naša pokožka na niektorých miestach vylučujú melanín bez toho, aby slúžil ako ochrana pred UV žiarením. Táto porucha tvorby melanínu stojí za tvorbou lokálnej hyperpigmentácie (pigmentové škvrny) na rôznych častiach tela. Postihuje nielen ženy, ale aj mužov v každej vekovej kategórií, či type pokožky.

Hyperpigmetácie môžu mať rôznu veľkosť, tvar a preto ich rozlišuje do niekoľkých druhov

  • Lentigo – známe tiež ako „starecké škvrny“ alebo aj „slnečné škvrny“. Nachádzajú sa najčastejšie na miestach, ktoré boli nadmerne vystavené lúčom slnka ako ruky, hrudník, ramená či tvár. Tento typ hyperpigmentácie je spôsobený nadmerným slnením, častými slnečnými spáleninami pokožky či sezónnym opaľovaním počas mladosti. S pribúdajúcim vekom sa ich počet a veľkosť zväčšuje a vyskytuje sa najmä po 50. roku života.
  • Melasma – nazývaná aj tehotenská maska, či tehotenské škvrny. Vyskystuje sa u žien, najmä v tehotenstve (až 42%), ale výnimkou nie sú muži. Jedná sa o tmavé škvrny na tvári a krku s nepravidelným obrysom, ale jasným ohraničením. Zhoršujú sa pri slnení a po pobyte na slnku. Príčin melasmy je niekoľko - hormonálne zmeny, antiepileptika či nadmerné používanie peelinov, genetická predispozícia.
  • Pozápalová hyperpigmentácia – častejšie sa vyskytuje u tmavších fototypov, bez ohľadu na vek alebo typ pleti. Prejavuje sa fľakmi, ktoré majú nepravidelný tvar najmä v miestach výskytu akné, jaziev, popálenin a estetických zákrokov. Môže byť vyvolaná aj intolerančnými reakciami na kozmetické výrobky alebo aj dôsledku chemického peelingu.

Ako však predchádzať pigmentovým škvrnám, ktoré subjektívne vieme ovplyvniť?

Najlepšou formou prevencie pri tvorbe pigmentových škvrn je bezpečné opaľovanie najmä v tieni a používanie veľmi vysokých ochranných faktorov pri slnení. Ak už tvorbu pigmentových škvŕn ovplyvniť nevieme a chceme riešiť existujúci stav, máme možnosť návštevy lekára - dermatológa alebo siahnuť po depigmentačnej dermokozmetike, ktorá môže slúžiť ako prevencia v tvorbe pigmentových škvrn, doplnok k medicínskej liečbe alebo aj ako monoterapia.

Medicínske metódy liečby lokálnej hyperpigmentácie

Keďže existujú rôzne formy hyperpigmentácie, aj dermatológ môže predpísať radu liečebných postupov. Liečba prostredníctvom kortikostreroidov, kyselinou retinovou, kyselinou azealovou, peelingmi, pulznými laserami, kryoterapiou.

Chemický peeling ako forma liečby hyperpigmentácií je veľmi obľúbenou formou liečby pigmentových škvŕn. Najčastejšie sa používa kyselina glykolová, ktorá po aplikácií spustí do jedneho alebo dvoch dní odlupovanie vchných častí epidermis. Pre kompletné ošetrenie je potrebne absolvovať 4 až 6 sedení u dermatológa, zhruba každé 2 týždne.

IPL alebo a laserové ošetrenia sa najčastejsie použivajú na liečbu stareckých škvrn a pri melasme. Laserove ošetrenia pôsobia na intracelulárnej úrovni, čo vyvoláva dermálny zápal, ktorý následne napomáha k uvoľnovania existujúceho melanínu a obnove pokožky. Táto liečba nemá skoro žiadne vedľajšie účinky ale proces je potrebné opakovať častejšie.

Osobitne je potrebné spomenúť spôsob liečby pigmentových škvŕn, ktorá nie je až tak známa v našich zemepisných širkach a to tzv. Kligmanovo trio - hydrochinón, hydrokortizónkyselina retinová. Je najviac svetovo odporúčanou a najúčinnejšou dermatologickou liečbou na svete pri hyperpigmentáciách, vyvinuté Dr. Kligmanom (americký dermatológ – objaviteľ tretinoinu na liečbu akné).
Jedná sa o spojenie troch typov liečiv, ktoré majú násilnejší efekt práve v spoločnej kombinácií. Hydrochinón spomaľuje pôsobenie tyrozinázy, enzýmu zodpovednému za produkciu melanínu, čím znižuje jeho tvorbu v melanocytoch. Viditeľné výsledky má už po 3 týždňoch používania. Hydrokortizón je protizápalový a zlepšuje toleranciu k aplikovaným liekom. Kyselina retinová je derivát vitamínu A, ktorý podporuje obnovu kožných buniek. Avšak, od roku 2009 je zakladná zložka trojkombinácie hydrochinón v EÚ zakázaná na použitie na pokožke.

Pre všetky typy dermatologickej liečby je spoločné, že je predpisovaná na obmedzenú dobu v priebehu roka, aby sa zamedzili nežiadúce vedľajším účinkom. A práve z tohto dôvodu

"pre úspech medicínskej liečby je depigmentačná dermokozmetika spôsob, akým sa predlžuje efekt medicínskej liečby, upokojí pokožku a zabráni recidíve."

Dermokozmetika dokáže efektívne eliminovať veľkosť pigmentový škvŕn, dokáže zasiahnuť priamo v mieste zápalu, zamedziť pozápalovej hyperpigmentácií. Okrem toho spomaľuje tvorbu produkciu melanínu a podporuje obnovu kožných buniek.

Je také široké spektrum dermokozmetiky, ktoré deklarujú zlepšenie pigmentových škvŕn, že je ťažké sa zorientovať, ktoré naozaj pomáhajú. Preto sme rozhodli predstaviť účinné látky rady PigmentBio od Biodermy

Bioderma našla riešenie na starostlivosť o hyperpigmentovanú pokožku v podobe rady PIGMENTBIO.
Inšpirovali sa najúčinejšou liečbou na pigmentové škvrny a vytvorili patent LUMIREVEAL™, ktorý rieši korekciu a prevenciu hyperpigmentácie, obnovuje jas pleti, udržuje efektívnosť depigmentácie, obnovuje kožnú barieru. Produkty Pigmentbio vďaka inovatívnej technológií ponúkajú riešenie na každodennú starostlivosť o pleť s pigmentovými škvrnami, hygienu a starostivostné krémy.

Pravidelné používanie produktov Bioderma Pigmentbio prináša účinnú redukciu tmavých škvŕn, predchádza ich vzniku a má vplyv na obnovu jasu pokožky. Technológia LUMIREVEAL™ je postavená na blokácií pozápalovej hyperpigmentácie, inhibicií tvorby melanínu a podpore obnovy kožných buniek.

  • Andrografolide a lysine azelate – zložky priamo ovlyvňujúce tvorbu melanínu s podobným účinkom ako hydrochinon – inhibuje tyrosinazu
  • Glabridín – silný portizápalový účinok, taktiež redukuju melanogenézu
  • Epidermactiv™ - urychľuje obnovu kožnej bariery + kombinácia Vitamínov C, E a PP ako ochrana extracelulárneho matrix a oxidatívnym stresom

Vyskladajte si svoju vlastnú depigmentačnú rutinu:

Pigmentbio H₂O 250ml - Micelárna voda je vhodná pre všetky typy dospelej pokožky, vrátane citlivej. Má veľmi dobrú znášanlivosť pokožky v oblasti tváre a očí a odstraňuje vodeodolný makeup. Micelárna voda obsahuje zložky, ktoré priamo pôsobia na elimináciu tvorby melanínu - Andrografolide a lysine azelate – regulujú mechanizmus tvorby hyperpigmentícií.

Chcem kúpiť

Pigmentbio C koncentrát – obsahuje čistý vitamín C, ktorý intenzívne pôsobí na pigmentové škvrny a zosvetľuje ich. Je vhodný na použitie po vyčistení pleti micelárnou vodou, prípadne pred použitím nočného séra. Znižuje veľkosť a intenzitu existujúcich pigmentových škvŕn, čo pleti prinavracia jas. Okrem patentu LUMIREVEAL™ obsahuje vysokú koncentráciu AHA a BHA kyselín (spolu 10%), ktoré poskytuje pokožke šetrný peeling pre obnovu pokožkových buniek. Výsledky testovania (počas 8 týždňov u 28 žien) preukázali zníženie intenzit pigmetových škvŕn až o 41%.

Chcem kúpiť

Pigmentbio Denný krém SPF 50+ 40ml - Ihneď po nanesení pokožku rozjasňuje a chráni ju. Má skvelú znášanlivosť pre všetky typy pokožky. Vzhľadom na to že veľký vplyv na pigmentové škvrny má práve UV žiarenie, je zloženie doplnené o ochranný faktor SPF 50+ aby bola pokožka chránená pred slnečným žiarením. Technológia LUMIREVEAL™ doplnená o kombináciu vitamínov C, E a PP, podporuje zosvetlenie pokožky a ochraňujú ju pred viditeľnými znakmi predčasného starnutia. Denný krém pomáha redukovať tvorbu melanínu a podporuje bunkovú obnovu s korekčným a preventívnym zosvetľujcim efektom.

Chcem kúpiť

Pigmentbio nočné sérum 50ml – nočná staroslivosť pre použite každý deň, na odlíčenú pokožku micelárnou vodou. Micelárnu vodu nezabudnúť oplachnúť vodou! Možno ho použiť v kombinácií s Pigmentbio C – Concentrate. Vďaka svojej štruktúre na pokožke vytvára ochrannú vrstvu ktorá počas noci zadržiava vodu a bráni dehydratácií. Po prebudení je pokožka zjednotená a svieža. Test pod dermatologickým dohľadom preukázal o 91% viac zjedntenú pokožku už po jednom týždni užívania. Okrem LUMIREVEAL™, vitamínu C a E a tiež vitamínu PP je obohatené o látku Hexapeptid - 2, ktorá priamo stimuluje tvorbu kolagénu. Výskum preukázal zvýšenie elasticity kože až o 43% a tým redukuje aj výskyt vrások.

Chcem kúpiť

Autor

Tím MEDIKAMENT

Tento článok vznikol ako tímová práca našich farmaceutov, ktorí majú osobnú skúsenosť s pigmentovými škvrnami. Nejde o platenú spoluprácu, máme tieto prípravky otestované, účinne látky naštudované, a na našich kolegyniach overené výsledky :-))
Pevne veríme, že aj Vám prinesú očakávaný efekt. Nezabudajte však na dostatočnú ochranu pokožky počas slnečných dní. Kvalitné SPF je nutnosť!