Chronická žilová nedostatočnosť - potrebujem liek alebo postačí vyživový doplnok?

Chronická žilová nedostatočnosť nastáva, keď vaše žily na nohách neumožňujú prúdenie krvi späť do vášho srdca. Za normálnych okolností chlopne v žilách zabezpečujú, aby krv prúdila k vášmu srdcu. Ale keď tieto chlopne nefungujú dobre, krv môže prúdiť druhým smerom. To môže spôsobiť, že sa vám v nohách bude hromadiť krv. Nejde o život ohrozujúce ochorenie, ale môže znepríjemniť každodenné činnosti.

Naozaj trpím chronickou žilovou nedostatočnosťou?

Ak máte jeden zo spomínaných príznakov, môžete trpieť chronickou žilovou nedostatočnosťou.

  • bolesť pri chôdzi, ktorá sa dostaví keď odpočívate
  • opuch, svalové kŕče
  • nutnosť hýbať nohami (syndróm nepokojných nôh)
  • kožné zmeny
  • kŕčové žily
  • pocit ťažkých nôh

Ako ju správne liečiť?

Liečba by mala zahŕňať:

  1. Pohybový režim – základom liečby je pre pacientov pravidelný pohyb. Ide najmä o pohyby v členkovom kĺbe. Vhodná je chôdza, beh, bicyklovanie, plávanie. Nevhodné je dlhodobé sedenie, státie, nadmerné posilňovanie dolných končatín so záťažou. Ideálne je sprchovanie končatín striedavo chladnou a teplou vodou, pretože tým prinútite cievy sťahovať a rozťahovať sa, čo je ich prirodzená funkcia.
  2. Farmakologická liečba – používajú sa lieky skupiny venofarmaká, ich veľkou výhodou je, že sa môžu používať dlhodobo. Zmierňujú príznaky ako je bolesť, opuch, prípadne prítomný zápal.
  3. Kompresívna liečba – podkolienky, stehenné pančuchy, ktoré sa vyrábajú v 4 kompresívnych triedach. 1. kompresívna trieda je voľnopredajná, pančuchy si viete zakúpiť v zdravotníckych potrebách. Ostatné kompresívne triedy sú viazané na lekársky predpis.

Aké venofarmaká poznáme:

Tabuľka: Prehľad účinných látok z kategórie venofarmák dostupných v SR

Kategória

Liečivo

Terapeutická dávka v mg/deň

Denná dávka pre CVI

Liek registrovaný v SR

 

 

 

 

Flavonoidy

diosmín

1000

1-2

Flebaven

Mikronizované flavonoidy

1000

1-2

Detralex, Devenal

Hesperidín metylchalkon

450

2-3

Cyclo 3 Fort

troxerutín

900-1000

2-3

Cilkanol, Venoruton 300, Venoruton FORTE

Saponíny

Escín, extrakt zo semien gaštanu

Začiatočná 120, následne 60

3

Aescin TEVA

Medzi hlavné lieky, ktoré sú odporúčané na liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti patria – Devenal a Detralex. Sú to lieky, ktoré možno dostať bez lekárskeho predpisu. Obsahujú mikronizované bioflavonoidy, diosmín 450 mg a hesperidín 50 mg, ktoré sú na základe medicíny založenej na dôkazoch prvou voľbou na chronickú žilovú nedostatočnosť. Veľa farma-firiem sa snaží rovnakým zložením vo svojich prípravkoch zmierňovať prejavy žilovej nedostatočnosti, avšak prípravok majú registrovaný ako výživový doplnok. Napríklad: Mobivenal, Venalex, Microvenal, Varixinal, Diorex a iné. Cena výživových prípravkov je častokrát dostupnejšia avšak podliehajú iným kritériám pri uvádzaní na trh ako lieky. Je na každom z nás aký prípravok si vyberie, za nás lekárnikov môžeme len doporučiť, radšej siahnuť skôr po lieku ako výživovom doplnku. Snáď sme Vám pri výbere vhodného prípravku aspoň málinko pomohli :-)

Autor

Mgr. Dominika Petričková

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nie len kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.

Súvisiace produkty