VAGINÁLNA MYKÓZA – nepríjemnosť dovoleniek

Kvasinková mykóza postihuje viac ako 70 % žien, aspoň raz za život. Najčastejším pôvodcom mykóz je kvasinka Candida albicans, ktorá osídľuje prevažne urogenitálny systém. Zdravá sliznica pošvy je daná rovnováhou medzi „zlými a dobrými“ mikroorganizmami. Ak dôjde k narušeniu rovnováhy sliznice, kvasinka sa premnoží a vyvolá mykózu. Mykóza vie však potrápiť aj mužov.

Základom zdravej pošvovej mikroflóry sú prítomné laktobacily, baktérie mliečneho kvasenia, ktoré sa svojou činnosťou radia medzi „dobré“ mikroorganizmy. Ich základnou živinou je glykogén, ktorý menia na kyselinu mliečnu, čím zabezpečujú fyziologické pH prostredia (pH 4-5). Spolu s produkciou peroxidu vodíka, zamedzujú premnoženiu nepriateľských baktérií a kvasiniek. Ak sa naruší množstvo laktobacilov, pH začne stúpať a vytvára sa prostredie vhodné pre rast a množenie patogénov (baktérií a kvasiniek).

TYPICKÉ KLINICKÉ PREJAVY

 • svrbenie pošvy a vonkajších genitálií
 • pálenia pošvy a vonkajších genitálií
 • belavý, tvarohovitý výtok bez zápachu
 • začervenie, slabý opuch vonkajších genitálií
 • bolesť pri pohlavnom styku alebo bolesť brucha a v podbrušku

 KEDY NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

 • ak sa objaví zapáchajúci výtok, bolesť pri pohlavnom styku či bolesť v podbrušku
 • ak sa mykóza objavuje často (rekurentný charakter)
 • ak po nastolenej liečbe príznaky neustúpia do siedmych dní

"Kvasinková mykóza sa často mýli s bakteriálnou, pri ktorej sa objavuje zapáchajúci výtok (rybí zápach)."

AKO PREDCHÁDZAŤ KVASINKOVEJ MYKÓZE?

 • na noc sa odporúča spať bez spodnej bielizne, vo voľnej košeli
 • vyhnúť sa noseniu priliehavých nohavíc ako aj syntetickej spodnej bielizne
 • po kúpaní (plaváreň, kúpalisko) je nutné si ihneď vyzliecť mokré plavky
 • pošve neprospieva nedostatočná, príp. nadmerná hygiena ( 1 – 2 x denne)
 • nepoužívať parfumované tampóny a sprchové mydlá, intímne dezodoranty
 • pri/po liečbe antibiotikami je vhodné podporiť prirodzenú mikroflóru pošvy aplikáciou vaginálnych prípravkov s obsahom laktobacilov (probiotiká)
 • pri častej návšteve bazénov preventívne aplikovať vaginálne tablety s obsahom laktobacilov

NEPODARILO SA VÁM INFEKCIÍ VYHNÚŤ? KTORÉ PRÍPRAVKY POMÁHAJÚ.

Na liečbu vaginálnej mykózy sú indikované antimykotiká viacerých liekových foriem (vaginálne krémy, guľôčky, tablety, čapíky). Dostupným, voľnopredajným liečivom je antimykotikum klotrimazol Canesten príp. nystatín Fungicidin. Pri ťažších infekciách sa používa kombinácia vaginálneho krému a vaginálnych tabliet.

Ako adjuvantnú (podpornú) liečbu či ako prevenciu je vhodné zvoliť prípravky (vaginálne, perorálne) s obsahom laktobacilov alebo aj prírodných extraktov kurkumín, čajovníkový olej, extrakt z grapefruitových jadierok, oregánový olej. Overený máme práve oregánový olej od zn. Jamieson. 5 kvapiek denne pomáha tráveniu ale aj potlačeniu kvasiniek či plesní, ktoré môžu byť premnožné aj v traviacom trakte.

Ženy by sa mali vyhnúť terapii vaginálnymi tabletami počas „svojich dní“. Zároveň počas liečby by ženy, rovnako aj muži, mali obmedziť pohlavný styk, aby sa infekcia nepreniesla na partnera. Navyše sa odporúča preliečenie partnera, aj keď nemá príznaky, aby nedošlo k opätovnému prenosu infekcie. Muži sú častokrát bezpríznakový a o riziku opätovného prenosu späť na partnerku ani nemusia vedieť.

LIEČBA MYKÓZY - TEHOTENSTVO, DOJČENIE

Nystatín ako aj klotrimazol by sa mali v období tehotenstva používať s opatrnosťou. Matkám počas dojčenia sa odporúča aplikácia nystatínu. Ako prevenciu voči prepuknutiu infekcie môžu tehotné aj dojčiace ženy používať vaginálne prípravky s obsahom vitamínu C Vitagyn C alebo kyseliny mliečnej a glykogénu Lactofeel gél, ktoré pomáhajú udržiavať správne pH pošvy, čím zabraňujú premnoženiu kvasiniek.
Hlavne počas leta, milé dámy, myslite na prevenciu a nedovoľte, aby Vám mykóza znepríjemnila dovolenku.

Autor

Mgr. Martina Proškovcová

Vyštudovala som farmáciu v Košiciach, kde momentálne pokračujem na Katedre farmakológie a toxikológie v doktorandskom štúdiu. Venujem sa pôsobeniu rastlinných silíc a extraktov na kvasinku Candida albicans – najčastejšieho pôvodcu kožných či slizničných mykóz. Popri štúdiu sa venujem aj práci v lekárni, ktorá ma napĺňa, a vďaka ktorej môžem študentom priblížiť reálnu prax.

Súvisiace produkty

Zdroje

 1. ADC, https://www.adc.sk/
 2. Amabebe E., Anumba D. O. C. The vaginal microenvironment: the physiologic role of lactobacilli. Frontiers in medicine, 2018, 5: 181.
 3. Anaissie E. J. et al. Clinical Mycology. 2nd edition. Churchill Livingstone : London. 2009. 688 p. ISBN 978-1-4160-5680-5
 4. Erdelská O. et al. Babičkina lekáreň nad zlato. 2. vyd Príroda : Bratislava, 2012. 311s. ISBN 978-80-07-02111-2.
 5. Farr A. et al. Guideline: Vulvovaginal candidosis (AWMF 015/072, level S2k). Mycoses, 2021.
 6. Karaman Ma. et al. Origanum vulgare essential oil affects pathogens causing vaginal infections. Journal of applied microbiology, 2017, 122.5: 1177-1185.
 7. Nazzaro F. et al. Essential oils and antifungal activity. Pharmaceuticals, 2017, 10.4: 86.