Vitamín D - v čom spočíva jeho sila?

Momentálna situácia nám prináša množstvo otázok a z každej strany sa na nás valí veľké množstvo neoverených informácií. Medzi aktuálnu tému patrí aj užívanie „déčka“ v boji proti vírusom. Poďme sa teda spolu pozrieť, čo je dôležité vedieť keď sa rozhodnete užívať vitamín D.

Vitamín D (tiež označovaný ako „kalciferol“)

 • Je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý je prirodzene prítomný v niekoľkých potravinách, pridáva sa do iných a je k dispozícii ako doplnok výživy.

 • Vyrába si ho aj telo samo, keď ultrafialové (UV) lúče zo slnečného žiarenia zasiahnu pokožku a spustia syntézu vitamínu D.

 • Vitamín D získaný slnečným žiarením, potravinami a doplnkami je biologicky inertný (neaktívny) a pre aktiváciu musí byť v tele podrobený dvomi hydroxyláciámi.

 • Prvá hydroxylácia, ktorá sa vyskytuje v pečeni, premieňa vitamín D na známy „kalcidiol“. Druhá hydroxylácia sa vyskytuje primárne v obličkách a tvorí fyziologicky aktívny vit. D tiež známy ako „kalcitriol.

Aké sú účinky vitamínu D na naše zdravie?

 • podporuje vstrebávanie vápnika v čreve a udržuje primeranú koncentráciu vápnika a fosfátu v sére, aby umožnil normálnu mineralizáciu kostí a zabránil hypokalcemickej tetánii (nedobrovoľná kontrakcia svalov, ktorá vedie ku kŕčom).
 • je potrebný na rast kostí a ich remodeláciu pomocou osteoblastov a osteoklastov. Bez dostatku vitamínu D môžu byť kosti tenké, krehké alebo deformované. Dostatok vitamínu D zabraňuje krivici u detí a osteomalácii u dospelých.
 • spolu s vápnikom pomáha vitamín D chrániť aj starších dospelých pred osteoporózou.
 • svaly ho potrebujú na pohyb,
 • nervy na prenos správ medzi mozgom a každou časťou tela
 • imunitný systém potrebuje vitamín D na potlačenie napadnutia baktériami a vírusmi

Vitamín D má v tele ďalšie úlohy, vrátane znižovania zápalu a reguláciu procesov, ako je bunkový rast, nervovosvalové a imunitné funkcie a metabolizmus glukózy. Mnoho génov kódujúcich proteíny, ktoré regulujú bunkové delenie a ich rast, je čiastočne modulovaných vitamínom D.

V potravinách a doplnkoch výživy má vitamín D dve hlavné formy,2 (ergokalciferol) a 3 (cholekalciferol), ktoré sa chemicky líšia iba štruktúrami bočných reťazcov. Obe formy sa dobre vstrebávajú v tenkom čreve

K absorpcii dochádza jednoduchou pasívnou difúziou (proste jednoducho prejde sliznicou čreva :-) ) a mechanizmom, ktorý zahŕňa nosné proteíny črevnej membrány (proteinový prenášač ho prenesie). Súčasná prítomnosť tuku v čreve zvyšuje absorpciu vitamínu D, ale časť vitamínu D sa vstrebáva aj bez tuku v strave. Starnutie ani obezita nemenia absorpciu vitamínu D z čreva.

Aké príznaky a zdravotné riziká sa môžu vyskytovať pri nedostatku vitamínu D?

Príznaky ako bolesti kostí a svalová slabosť môžu znamenať, že máte nedostatok vitamínu D. Pre mnohých ľudí sú však príznaky nevýrazné. Napriek tomu môže príliš málo vitamínu D aj bez príznakov predstavovať zdravotné riziká. Nízka hladina vitamínu v krvi bola spojená s nasledovnými:

 • Zvýšené riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby
 • Kognitívne poruchy u starších dospelých
 • Ťažká astma u detí
 • Rakovina
 • Výskum naznačuje, že vitamín D by mohol hrať úlohu pri prevencii a liečbe mnohých rôznych stavov vrátane cukrovky typu 1typu 2 , hypertenzie , intolerancie glukózy a sklerózy multiplex.

Koľko vitamínu D potrebujeme?

Množstvo vitamínu D, ktoré každý deň potrebujete, závisí od vášho veku. Priemerné denné

odporúčané množstvá sú uvedené nižšie v mikrogramoch (mcg) a medzinárodných jednotkách ( IU ):

Je vitamín D naozaj nevyhnutný pre podporu imunity a ako súvisí jeho užívanie v boji proti vírusom? Môže užívanie vitamínu D chrániť pred COVID- 19?

Odpoveď je jednoznačná. Áno, vitamín D Vám vo veľkej miere pomáha v boji s týmto nie bežným vírusom, podporí Vaše telo a Váš imunitný systém. Nie je prekvapením, prečo sa vedci zaujímajú o štúdium vitamínu D ako liečebného nástroja pre COVID-19 alebo o jeho nedostatok ako potenciálneho rizikového faktora pre vážne ochorenie dýchacích ciest, ktoré je spôsobené novým koronavírusom.

Nakoniec, nedostatok vitamínu D  je bežný u mnohých skupín s vysokým rizikom COVID-19, vrátane starších ľudí a ľudí s obezitou, cukrovkou a vysokým krvným tlakom. Starnutie a obezita znižujú schopnosť pokožky vyrábať vitamín D vystavením slnečným ultrafialovým lúčom. Tieto choroby súvisia so starnutím a  nadmernou hmotnosťou .

Vitamín D je známy tým, že pomáha pri niekoľkých základných telesných funkciách, ktoré môžu mať pri ovplyvnení vplyv na výsledky testu COVID-19. „Vitamín D je známy predovšetkým pre svoje účinky na kosti, ale má tiež dôležité účinky na imunitný systémPodľa Národných inštitútov zdravia je vitamín D dôležitý aj pre boj proti zápalom a pre rast buniek.

 • Vitamín D podporuje schopnosť vrodeného imunitného systému vytvárať celý rad antivírusových reakcií, vrátane produkcie látok nazývaných antimikrobiálne peptidy, ktoré sú produkované bielymi krvinkami a výstelkou pľúc. Tieto peptidy majú antivírusové a antibakteriálne vlastnosti.

 • Vitamín D tiež tlmí potenciálne škodlivé zápalové reakcie v tele, ktoré môžu byť aktívnejšie u ľudí so zdravotnými stavmi, ako je obezita a cukrovka, ktoré sú tiež rizikovými faktormi pre COVID-19.

Na ktoré lieky si treba dávať pozor pri užívaní vitamínu D? Môže mať vitamín D nežiadúce účinky?

Doplnky vitamínu D môžu interagovať s niekoľkými typmi liekov. Niekoľko príkladov je uvedených nižšie. Osoby, ktoré pravidelne užívajú tieto a ďalšie lieky, by mali prediskutovať príjem a stav vitamínu D so svojimi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Orlistat
- liečivo na zníženie hmotnosti orlistat spolu s diétou s nízkym obsahom tukov môže znížiť absorpciu vitamínu D z potravy a doplnkov, čo vedie k zníženiu hladín 25 (OH) D.

Statíny
- lieky s obsahom statínov znižujú syntézu cholesterolu. Pretože endogénny vitamín D je odvodený z cholesterolu, statíny môžu tiež znižovať syntézu vitamínu D. Vysoký príjem vitamínu D, najmä z doplnkov, môže navyše znížiť účinnosť atorvastatínu, lovastatínu a simvastatínu, pretože tieto statíny a vitamín D súťažia o rovnaký metabolizujúci enzým.

Steroidy
- na zníženie zápalu sa často predpisujú kortikosteroidy, ako je prednizón. Tieto lieky môžu znížiť absorpciu vápnika a narušiť metabolizmus vitamínu D.

Tiazidové diuretiká
- Tiazidové diuretiká znižujú vylučovanie vápnika v moči. Kombinácia týchto diuretík s doplnkami vitamínu D (ktoré zvyšujú absorpciu vápnika v čreve) môže viesť k hyperkalcémii, najmä u starších dospelých a jedincov so zníženou funkciou obličiek alebo hyperparatyreoidizmom.

Nežiaduce účinky vitamínu D až toxicita sa prejavujú predovšetkým pri predávkovaní a sú dôsledkom hyperkalciémie a hypofosfatémie. Vaše telo bude mať príliž veľa vápnika v krvi a málo fosfátov. Hlavnými príznakmi sú tráviace ťažkosti (nechutenstvo, vracanie, zápcha, spastické bolesti brucha)

Autor

Mgr. Dominika Petričková

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne pracujem v lekárni v mojom rodnom meste – Bardejove. Milujem túto prácu nie len kvôli tomu, že pomáham pacientom s rôznymi ťažkosťami, ale aj kvôli neustálemu vzdelávaniu a hlavne keď vidím, že to čo robím, má zmysel.

Súvisiace produkty