Moje dieťa ma upchatý nos, akú odsávačku mám použiť?

Soplík, pre bežného človeka banalita, no pre mnohé mamičky strašiak. Objavuje sa u každého bábätka ako dôsledok budovania imunity. Nemusí znamenať hneď ochorenie, zvýšená tvorba je normálna v období rastu zúbkov alebo aj pri alergii. Ak dieťatko nemá zvýšenú teplotu a soplík je číry a bezfarebný, môže byť mamička spokojná :)

Treba si však uvedomiť, že aj keď neznamená zdravotný problém, bábätko ešte nevie dobre dýchať ústami a môže vznikať problém napríklad nepokojným spánkom, prípadne dusením sa pri dojčení. Ak vám bábätko počas dojčenia vystrája, pokašliava, alebo je nervózne, je dobré ak skontrolujete či má noštek čistý. U niektorých detičiek je ho nutné čistiť pred každým dojčením.

Čo robiť ak má bábätko soplík? Určite na čistenie nepoužívajte vatové tyčinky. Môžu soplík zatlačiť hlbšie, alebo poškodiť sliznicu nošteka. Ideálne je používať morskú vodu, ktorá je špeciálna pre dojčatá a môže sa používať dlhodobo. Vstreknete, alebo nakvapkáte a necháte chvíľku pôsobiť. Hlien sa v nošteku zriedi a potom ho jednoducho vysajete odsávačkou. Dokonca môžete morskú vodu používať preventívne, aby sa noštek tak často neupchával. V lekárni si môže zakúpiť morskú vodu vo forme kvapiek, alebo spreja. Pre najmenšie bábätká by som odporúčala skôr kvapky ako Quixx baby, Libenar , kým si dieťatko zvykne. Pre odvážnejšie bábätká je morská voda vo forme spreja ako Physiomer baby, Sterimar baby.

Ak by morská voda nezaberala, môžete siahnuť po klasických detských kvapkách, ako napr Nasivin. Obsahujú účinnú látku, ktorá znižuje opuch sliznice a zrieďuje hlien. Účinkujú rýchlejšie a silnejšie, avšak treba dodržovať dávkovanie a nepoužívať ich dlhšie ako 7 dní. Pri dlhodobom užívaní dochádza k poškodeniu sliznice nošteka.

No akú odsávačku použiť?

  • Klasická hadičková - GAMMA odsávačka – jednoduchá odsávačka, ktorá nestojí veľa. Je malá, skladná a jednoducho sa používa. Časť s nadstavcom sa vloží do nošteka, druhý koniec sa vysáva ústami. Soplík sa zadržuje v nádobke. Nevýhodou je, že pri hustejšom hliene sa viac natrápite a celý proces trvá dlhšie.
  • Balóniková odsávačka – je tiež pomerne malá a lacná. Ideálna na prvú pomoc do kočíka alebo na cesty. Vytvára však nižší podtlak a tak ako hadičková odsávačka, má problém s hustejším hlienom.
  • Odsávačka na vysávač – Arianna – je trošku drahšia ako predošlé, ale stále cenovo dostupná. Jednoducho sa používa. Jednu časť vložíte dieťatku do nošteka, druhú do vysávača a hotovo. Rýchlo a bezbolestne :) Jedinou nevýhodou je zvuk vysávača u bábätiek citlivejších na hluk, ale podľa skúseností mamičiek, si deti rýchlo zvykajú. Ak sa bojíte toho, že vysávač má silnú saciu silu, môžem Vás upokojiť. Pre bábätko je to úplne bezpečné, systém hadičiek a nádob reguluje saciu silu.
  • Elektronická odsávačka – je tiež pomerne skladná a výkonná. Stačí vložiť baterky a môžete vyraziť na cesty :) Jedinou nevýhodou je vysoká cena.

Ktorá odsávačka je teda najlepšia? Na to sa nedá odpovedať, nakoľko je každý noštek iný a tiež každá mamička ma iné požiadavky. Niekto ju potrebuje raz mesačne, iný skoro každý deň. U nás v lekárni siahajú mamičky najčastejšie po odsávačke na vysávač, kvôli jednoduchosti a efektivite. Soplíka sa zbavia rýchlo a dieťatko je preto menej nervózne.

Súvisiace produkty

Autor

Vyštudovala som Farmaceutickú fakultu v Bratislave a následne absolvovala špecializačné štúdium v odbore lekárenstvo. Odvtedy pracujem vo verejnej lekárni. Okrem všeobecného poradenstva v oblasti liekov sa špeciálne venujem problematike histamínovej intolerancie, podpory počatia a obdobiu tehotenstva. Tieto témy sú pre mňa zaujímavé, keďže sa vo svojej praxi stretávam s čoraz väčším počtom osôb, ktorých trápia podobné ťažkosti.